rezultatem ostatniego kryzysu finansowego były znaczące zmiany w zakresie podejścia do sprawowanego dotąd nadzoru bankowego jednocześnie na poziomie unijnym, jak i krajowym. Niniejsza publikacja stanowi usystematyzowanie aktywności prawodawcy w tym zakresie wraz z omówieniem jej wpływu na kształt sprawowanego w praktyce nadzoru bankowego.
Nadto, praca wzbogacona została o postulaty w zakresie niezbędnych zmian jakich należy dokonać w konstrukcji funkcjonującego modelu nadzoru bankowego w Polsce nie tylko na poziomie instytucjonalnym, ale także w kontekście katalogu dostępnych instrumentów nadzorczych.
Analiza zawarta w pracy dotyka jednocześnie istniejącego dotąd nadzoru mikroostrożnosciowego, ale także nowopowstałego nadzoru wykonywanego na poziomie makro. Dzieło to uwzględnia kompleksowe rozważania natury prawnej, które uzupełnione zostały o analizę z zakresu nauk ekonomicznych.
Stanowi ono źródło wiedzy {pomocn|przydatn)e nie tylko teoretykom, ale także praktykom będąc przewodnikiem po obowiązujących regulacjach prawnych z zakresu struktury nadzorczej nad sektorem bankowym.