książki, które zmieniły nasze życie...

21 Pages • 2,817 Words • PDF • 6.8 MB
Uploaded at 2021-09-24 18:22

This document was submitted by our user and they confirm that they have the consent to share it. Assuming that you are writer or own the copyright of this document, report to us by using this DMCA report button.


WYJĄTKOWY PREZENT DLA SŁUCHACZEK AUDYCJI W ZWIĄZKU Z ŻYCIEM

Książki, które zmieniły nasze życie. posłuchaj odcinka: www.wzwiazkuzzyciem.pl/ksiazki/ hasło: prezent

ZAPRASZAMY CIĘ DO NASZEJ BIBLIOTEKI Agnieszka Piekarska i Małgorzata Pawlińska

Biblioteka Agnieszki 1. „Baśnie” J. Ch. Andersen 2. „Oswobodzenie silnej kobiety” Clarissa Pinkola Estés 3. „Wiersze wszystkie” Czesław Miłosz 4. „Modoterapia” Antonina Samecka 5. „Intuicja” Osho 6. "Wysoko Wrażliwi” Elaine N. Aron 7. „Z wielką odwagą”, „Dary niedoskonałości”, „Rosnąc w siłę” Brené Brown 8. „Wielka magia” Elizabeth Gilbert 9. „13 pierwotnych matek klanowych” Jamie Sams 10. „Jak mniej myśleć. Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych.” Christel Petitcollin 11. „Dziennik zimowy” Paul Auster 12. „100 lat samotności” G. G. Marquez

Biblioteka Gosi 1.  „7 nawyków skutecznego działania” Stephen Covey 2. „Zapytaj samego siebie” Jan Szczepański 3. „Biegnąca z wilkami” Clarissa Pincola Estés 4.  „ Ania z Zielonego wzgórza” Lucy Maud Montgomery 5. Jeżycjada Małgorzata Musierowicz 6. „Mistrz i Małgorzata” Michaił Bułhakow 7. „Traktat o łuskaniu fasoli” Wiesław Myśliwski 8. „100 lat samotności” Gabriel Garcia Marquez 9. „Moje życie” Isadora Dunkan 10. „Przebudzenie” Anthony de Mello

Gosia postanowiła dodać dwa zdania do tego co powiedziała w odcinku. Klucz: szukaj książek, które same do Ciebie przychodzą w danym momencie życia. Bo one mają zadziałać na Ciebie.

Agnieszka za to nie mogła się powstrzymać i postanowiła napisać kilka zdań o każdej ze swoich ukochanych książek... ;) „Baśnie” J. Ch. Andersen Powinnam napisać, że ta książka ukształtowała moje życie. Może gdyby nie ona byłabym mniej "melancholijna". ;) Pamiętam jedną z pierwszych rozmów z Gosią, w której opowiedziałam jej, że jako dziecko słuchałam często baśni Andrsena i dopiero w dorosłym życiu zrozumiałam, że nie były bajki dla małych dzieci… Na co Gosia odparła: „Andersen… On na pewno miał depresję!” No cóż, widocznie tak miało być. :) Do dziś (pomimo tych wszystkich przeprowadzek!) mam książkę, którą czytała mi mama. Pamiętam, że największe wrażenie wywarła na mnie opowieść o „Choince”, która przez całe życie czekała na swój wielki moment. Dopiero gdy nadszedł zrozumiała, że zmarnowała swoje życie na czekaniu (to chyba była opowieść zachęcająca do mindfulnessu ). Kiedy moja córka będzie starsza, na pewno będę jej czytać te baśnie… Zwrócę szczególną uwagę na to, aby zostały w jej pamięci pouczające lekcje. Bo gdy byłam mała umykały mi ze względu na sporą ilość smutnych detali…

„Oswobodzenie Silnej Kobiety” Clarissa Pinkola Estés Kupiłam tę książkę z rozpędu po tym jak zachwyciła mnie „Biegnąca z wilkami” tej autorki (z premedytacją ją pominęłam... mimo, że zmieniła moje życie, to jestem pewna, że znajdzie się na liście Gosi, więc o niej porozmawiamy, a ja i tak już przekroczyłam limit 10 książek, na które umówiłyśmy się z Gosią ;) ). Wracając do historii tej książki, bo jest całkiem zabawna… Kupiłam ją z rozpędu nie sprawdzając o czym będzie. Chciałam przeczytać cokolwiek napisanego przez Clarissę, a to była jedyna książka poza „Biegnącą…” wydana po polsku. Miałam świadomość przed zakupem, że na okładce jest Maryja, ale zupełnie to zignorowałam. Kiedy przyszła paczka z księgarni otworzyłam ją łapczywie, zajrzałam do książki i odkryłam, że jest o MARYI (matce Jezusa). Pamiętam, że pomyślałam: „Ale jak to cała o Maryi? Nie mam nic do Maryi ale jednak, chciałam coś psychologicznego, a nie religijnego…" Nie mogłam już zwrócić książki, więc zabrałam ją z poczuciem lekkiej rezygnacji do domu w Monachium i postawiłam na półce. Nie pamiętam już dokładnie dlaczego, ale któregoś dnia sięgnęłam po nią. Pewnie był to jeden z tych dni, podczas których za bardzo nie wiem za co się zabrać, wszystko mnie nudzi, chciałabym się wciągnąć w nowy temat, więc sięgam po coś zupełnie innego niż zawsze.

„Oswobodzenie Silnej Kobiety” Clarissa Pinkola Estés, cd... Dlatego padło na książkę o Maryi. I PRZEPADŁAM W NIEJ ABSOLUTNIE. Zatopiłam się, rozpłynęłam i wypłynęłam jakaś inna. Nie umiem wyjaśnić słowami o co chodzi, ale jest to niesamowita książka. Na pewno dla każdej kobiety, która nosi w sobie niewysłowioną potrzebę duchowości. Czytając ją na bieżąco opowiadałam o niej Gosi wyraźnie dodając: to nie dla Ciebie, bo to o Maryi.... A Gosia ukradkiem sięgnęła po nią i też się w niej zakochała. :) Być może i Ty po nią sięgniesz? Jeśli tak, napisz do nas koniecznie!

„Wiersze wszystkie” Czesław Miłosz Być może to trochę zuchwale zabrzmi, ale czytając te wiersze mam wrażenie, że przegadałabym z Miłoszem niejeden wieczór. Odnajduję w nich pytania, które sama bez ustanku sobie zadaję (czy jest Bóg, czy go nie ma, a jak nie ma, to o co w tym życiu chodzi?; czy zatracić się w powierzchownej codzienności i dać się ponieść zmysłom, czy może jednak szukać głębiej?). Przynajmniej ja to tak odczytuję. Niewykluczone, że Czesław Miłosz miałby inne zdanie. Niestety nigdy się o tym nie przekonam. W każdym z jego wierszy treść łączy się z mistrzowską formą. Chłonę ją w podziwie. I w tym aspekcie chylę głowę nisko przed Mistrzem, jako początkująca poetka, która nie odważyłaby się mu pokazać ani jednego własnego wiersza.

„Modoterapia” Antonina Samecka Kocham tę książkę! Wracam do niej zawsze, gdy mam ochotę posiedzieć i popatrzeć na coś pięknego! Pomogła mi lepiej zrozumieć mój dziwny i poplątany związek z modą i ubraniami. Dodała mi odwagi do tego, aby szukać "swojego stylu". Bo zawsze myślałam, że to mało ambitne zadanie… A patrząc w lustro nie mogłam zrozumieć dlaczego nie wyglądam tak, jakbym chciała. I frustrowało mnie to. Teraz już wiem, zupełnie nie rozumiałam o co chodzi w tej całej modzie. ;) Książka jest napisana w taki sposób, że z wielką ulgą mogłam w końcu przyznać się sama przed sobą, że mam prawo do tak „powierzchownych” zachowań, jak oglądanie i kupowanie ubrań. I choć od dawna to robiłam, to w głębi serca miałam pewne poczucie winy. Teraz robię to beztrosko, z radością i ciekawością. :) Uważam, że pomimo tematyki, ta książka to wyjątkowa perełka w moich zbiorach. I jest tak pięknie wydana! I choć bardziej jest o modzie i niż o terapii to jednak tytuł idealnie oddaje jej charakter.

„Intuicja” Osho Z Osho mam pewien problem. A w zasadzie kilka problemów. To jak pisze (a właściwie opowiada, bo wszystkie jego książki to spisane wykłady) wciąga. Osho czerpie z tradycji wschodu i zachodu, podejmuje wiele wątków, śmiało łączy to co potrafi stać ze sobą w opozycji. Zachwyca tym jak sprawnie i logicznie potrafi przeprowadzić przez najbardziej nielogiczny wywód… Rozumiem, że mógł być magnetycznym guru, który jak się niedawno dowiedziałam skrzywdził wiele osób. Kiedy poznałam ciemną stronę jego życia i to w jaki sposób wykorzystywał swoje moce poczułam ogromny smutek i pewien niesmak także w stosunku do jego książek. Dlatego zastanawiałam się, czy polecać którąkolwiek z nich. Ostatecznie stwierdzałam, że polecę tę o INTUICJI, która w pewnym momencie pomogła mi zrozumieć i otworzyć się pełniej na ten temat (i którą cytowałam w niejednym odcinku audycji). Do dziś czytuję książki Osho, głównie po to aby od czasu do czasu pobudzić swój umysł intelektualnie i zaczerpnąć nową perspektywę. Jednak za każdym razem mam świadomość, że ostatecznie muszę przesiać to przez sito zdrowego rozsądku i traktować bardziej jak trening intelektu niż duchową przygodę. Niestety.

„Wysoko Wrażliwi” Elaine N. Aron Aktualnie czytam książkę tej autorki pt. „Wysoko wrażliwi i miłość”. I mam choć jej nie skończyłam to mam wrażenie, że jest jeszcze bardziej wnikliwa i pełna ciekawych wątków dla wszystkich osób wysoko wrażliwych, niż ta „oryginalna”. Być może dlatego, że tamtą czytałam dwa lata temu dość  pospiesznie, zaraz po tym gdy dowiedziałam się, że jestem osobą Wysoko Wrażliwą. Dopiero po czasie widzę, jak wielkie znaczenie ma to w moim życiu. Autorka książki jest psychoterapeutką i naukowcem. Przez lata badała i wprowadziła pojęcie „wysokiej wrażliwości”. Rozumie je doskonale nie tylko w teorii, ponieważ sama jest osobą wysoko wrażliwą. Ta książka kompleksowo opisuje zagadnienie wysokiej wrażliwości i dzięki temu pomogła mi lepiej zrozumieć swoją wrażliwość i zacząć ją akceptować. Polecam ją zawsze każdej osobie, która może być wysoko wrażliwa (a jest nas koło 20% w populacji).

„Z wielką odwagą”, „Dary niedoskonałości”, „Rosnąc w siłę” Brené Brown Wymieniam jednym tchem wszystkie trzy pierwsze książki Brené Brown, ponieważ przyznam szczerze, że nie do końca pamiętam która jest o czym, a wszystkie są cudowne! :) Czytałam je rok po roku, w okresie wakacyjnym i za każdym razem czułam, że mam ochotę zaznaczyć, a najlepiej przepisać sobie KAŻDE zdanie z KAŻDEJ  z tych książek! Brené Brown jest niesamowita. Pisze wnikliwie, mądrze, szczerze i z poczuciem humoru o tak trudnych tematach jak wstyd, wrażliwość, odwaga i autentyczność. Wracam do tych książek od czasu do czasu aby „podładować” się w czasach kryzysu czy zwątpienia i za każdym razem czuję się wzmocniona. Jeśli jeszcze nie znasz Brené Brown to na początek polecam Ci obejrzeć jej wystąpienie na TED (jedno z dwóch, oba są fantastyczne), aby poczuć o czym i w jaki sposób mówi. A jeśli znasz Brené, to przybij piątkę! :*

 „Wielka magia” Elizabeth Gilbert Jestem z tych, którzy znają i kochają Elizabeth Gilbert bardziej za koncepcję wielkiej magii przedstawioną podczas wystąpienia TED i w tej książce, niż kultowej książkę „Jedz, módl się i kochaj”. Poznałam Liz Gilbert oglądając jej rozmowę z Marie Forleo. Ujęła mnie bez reszty koncepcja idei, które czekają, aby zostać urzeczywistnione w świecie materialnych i „chodzą” w tym celu po ludziach. Może dlatego, że moim talentem nr. 1 wg Instytutu Gallupa jest Ideation (Odkrywczość) bardzo dobrze znam ten stan, w którym idee przemawiają do człowieka. Ciągnąc metaforę Liz Gilbert mogę powiedzieć, że jestem trochę jak bardzo dobrze nastrojona antena, która wyłapuje je z otoczenia. ;) Dlatego ta koncepcja pozwala mi podejmować lepsze decyzje odnośnie nowych pomysłów (ok, będę szczera, uczę się tego…). Od czasu gdy poznałam tę ideę staram się traktować „moje” pomysły bardziej świadomie i zastanawiać się głęboko czy to tylko chwilowa fascynacja i tracę czas swój i idei, czy to coś poważnego i potrzebuję „spiąć tyłek” i zrobić wszystko co w mojej mocy, aby ta idea dotarła do odpowiednich osób. Polecam tę książkę każdej kreatywnej osobie. Daje motywację do działania z lekkością i ciekawością.

„13 pierwotnych matek klanowych” Jamie Sams Jest to książka, którą kocham tak mocno, jak bardzo jest nie w moim stylu. ;) Kiedy pierwszy raz o niej usłyszałam na pewnych warsztatach rozwojowych, z jednej strony mnie zaintrygowała, ale z drugiej (indiańska mądrość, kręgi kobiet i te przedziwne obrazki, a właściwie zdjęcia w środku) pomyślałam - TO NIE DLA MNIE. Nie potrafię powiedzieć co sprawiło, że jednak postanowiłam ją kupić. Nie mogę wykluczyć, że byłam pod takim „urokiem” tych warsztatów (które po czasie okazały się faktycznie nie do końca w moim stylu, ale za tę książkę i kilka innych będę im zawsze wdzięczna!), że kupiłam ją wbrew sobie. Gdy przyszła, schowałam się sama w pokoju (żeby nikt z domowników nie widział, że czytam coś taki dziwnego) i całkowicie zatopiłam się w lekturze. Swoją drogą jest to historia podobna do tej, o której pisałam w przypadku książki „Oswobodzenie silnej kobiety” (i co ciekawe, jeśli mnie pamięć nie myli, te książki przyszły w jednej paczce :) ). Najwidoczniej, pewne książki po prostu mają trafić do nas w odpowiednim momencie… Często mówię o tej książce, jednak nigdy nie ”polecam” jej wprost. Wiem, że to piękna książka, ale nachalne polecanie jej nie służy… Podarowałam ją kiedyś Gosi i mam wrażenie, że do dziś nie przeczytała (ale może podczas rozmowy mnie zaskoczy ;) ).

„13 pierwotnych matek klanowych” Jamie Sams, cd... Dla mnie to książka magiczna i na pewno jedna z niewielu, którą przeczytam co najmniej jeszcze raz (a w zasadzie poza książkami mojej czteroletniej córki nic nigdy nie czytam ponownie od początku do końca). Za każdym razem gdy ją czytam po prostu zatapiam się w tych historiach! Są tak pięknie i poetycko napisane! I przyznam, że choć wiele w niej „prostych”, czasem można by powiedzieć oczywistych prawd, to w gruncie rzeczy byłaby to jedyna książka którą zabrałabym na bezludną wyspę. Mam ogromny szacunek i wdzięczność dla tłumaczki, która wykonała niesamowitą pracę. Książkę wspaniale się czyta, choć nie jest łatwa w odbiorze i od czasu do czasu muszę robić sobie przerwy w czytaniu. Daj znać koniecznie, jeśli ją czytałaś! :*

„Jak mniej myśleć. Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych.” Christel Petitcollin Nowa książka, którą przeczytałam niedawno, a już wiem, że czekałam na nią całe życie! Właściwie nie będę o niej wiele pisać czy opowiadać. Zacytuję tylko słowa, które skłoniły mnie do zakupu:  „Za dużo myślę. Moi bliscy mówią, że jestem zakręcona i że zadaję sobie za dużo pytań. W mojej głowie stale coś się kłębi czasem marzę o tym, żeby wcisnąć wyłącznik umysłu. Mam wrażenie, że jestem z innej planety. Nie mogę sobie znaleźć miejsca. Czuję się niezrozumiany. Czy chociaż jedno z tych zdań opisuje właśnie ciebie? Jeśli tak, prawdopodobnie rozpoznasz się w profilu osoby nadwydajnej mentalnie.” Przyznam, że kupowałam ją z lekkim sceptycyzmem, myśląc sobie: tak wiem, jestem WWO (wysoko wrażliwą osobą), mam przekichane w dzisiejszym świecie, co jeszcze można na ten temat napisać? A jednak można! Punkt widzenia jaki obrała autorka i dogłębna znajomość tematu "powaliły mnie na kolana". Z jednej strony nie dowiedziałam się nic nowego, ale właśnie dzięki tej książce udało mi się poukładać ten temat w głowie, zrozumieć siebie i zacząć prawdziwie AKCEPTOWAĆ. Jeśli czujesz, że powyższy cytat trafia do Ciebie to kup tę książkę, przeczytaj od początku do końca i napisz nam, jak się z tym czujesz? :*

„100 lat samotności” G. G. Marquez Czytałam tę książkę mając 19 lat (lektura nieobowiązkowa na lekcjach języka polskiego, dopiero z czasem doceniłam otwartą głowę naszej nauczycielki ;)). Do dziś pamiętam wrażenie, jakie wywarła na mnie ta książka. Otworzyła przede mną świat realizmu magicznego. Dopiero od niedawna rozumiem, że to sposób patrzenia na świat, który kocham. Świat w którym w naturalny sposób rzeczywistość przenika się z tym co duchowe, codzienność z tym co święte… Akcja książki dzieje się w upalnej Ameryce Południowej, tak odległej geograficznie, a w jakiś niesamowity sposób tak bliskiej memu sercu. Po tej książce przeczytałam wszystkie książki G. G. Marqueza oraz zakochałam się w literaturze latynoamerykańskiej. Do tego stopnia, że z takim entuzjazmem opowiadałam o tej pasji podczas egzaminu wstępnego na studia… wschodoznawcze, że byłam pierwsza na liście przyjętych! I jestem przekonana, że to dzięki tej pasji, która pomogła mi zgłębić temat i dzielić się nim z lekkością.  Prawdziwa historia, a ile w niej magii… ;)

„Dziennik zimowy” Paul Auster Ta książka ma tak złe recenzje, że gdybym tylko przeczytała je zanim po nią sięgnęła, nigdy bym jej nie przeczytała… Kupiłam ją chyba dlatego, że ktoś w sieci o niej wspominał i widząc ją na półce w księgarni online, wrzuciłam ochoczo do koszyka (zwłaszcza, że była promocja w stylu - im więcej książek kupisz, tym taniej ;) ). Czytałam ją zimą i absolutnie się w niej zakochałam. Na recenzje trafiłam tylko dlatego, że chciałam się upewnić w swoim zachwycie (i jak na ironię się upewniłam, bo recenzenci odczytują ją na opak). Książka jest dziwnie napisana i potrzeba dłuższej chwili, aby przekonać się do sposobu narracji. Jednak to, co mniej w tak zachwyca to szczerość i cudowna głębia. Czytając ją czułam jakby ktoś (i to nie byle kto, bo Paul Auster pomimo złych recenzji tej książki jest cenionym pisarzem) wpuścił mnie do swojej głowy. I dzięki temu już nie czuję się taka „dziwna” ze wszystkimi swoimi życiowymi „rozkminami” i małymi dziwactwami (choć przyznam, że części, które dotyczą męskiej natury są mi zupełnie obce ;) ). Muszę przytoczyć cytat z tej książki, który oddaje jej charakter i w którym albo się zakochasz, albo zapomnisz o niej na zawsze. ;)

„Dziennik zimowy” Paul Auster, cd...

” Niezliczone, nie do wytrzymania momenty parcia, jakich doświadczyłeś w całym swoim dotychczasowym życiu, straszne chwile, gdy odczuwałeś natychmiastową, obezwładniającą potrzebę opróżnienia pęcherza, a nigdzie w pobliżu nie było toalety, ów czas, gdy tkwiłeś uwięziony w korku czy też zamknięty w metrze pomiędzy stacjami, i graniczące z agonią zmuszanie się by jednak w y t r z y m a ć. To nasz wspólny dylemat, o którym nikt nie wspomina, lecz niemal każdy kiedyś musiał się z nim zmagać i mimo, że nie ma bardziej komicznego ludzkiego cierpienia niż pękający pęcherz moczowy, raczej nie śmiejesz się z tych przypadłości, póki nie uda cię się oddać moczu – któż bowiem w wieku powyżej trzech lat chciałby publicznie zmoczyć się we własne spodnie? Dlatego nigdy nie zapomnisz ostatnich słów, jakie jeden z twoich przyjaciół usłyszał od umierającego ojca: „Pamiętaj Charlie”, powiedział, „nigdy nie przegap żadnej okazji, kiedy możesz się wysikać”. Tak oto odwieczna mądrość jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. “

Teraz czas na Ciebie, nasza kochana Słuchaczko. Czy podzielisz się z nami listą książek, które wpłynęły, a może nawet zmieniły Twoje życie? Jesteśmy też bardzo ciekawe, czy znasz książki, o których mówiłyśmy w odcinku? Czy masz je w swojej bibliotece? Czy są Ci bliskie? Może po wysłuchaniu tego odcinka postanowiłaś przeczytać którąś z książek?  Podziel się z nami swoimi przemyśleniami w komentarzu na stronie odcinka: www.wzwiazkuzzyciem.pl/ksiazki/ Lub napisz do nas email na adres: [email protected] Czekamy na Ciebie. :*

AUDYCJA TO DOPIERO POCZĄTEK

w związku z życiem autentyczne rozmowy (dla) Kobiet

Tworzymy przestrzeń do ROZMOWY o życiu i rozwoju osobistym dla inteligentnych i wnikliwych Kobiet, które chcą żyć we własnym tempie i w zgodzie ze swoimi wartościami.

www.wzwiazkuzzyciem.pl [email protected] www.facebook.com/AutentyczneRozmowyDlaKobiet/
książki, które zmieniły nasze życie...

Related documents

77 Pages • 21,664 Words • PDF • 3.1 MB

477 Pages • 115,741 Words • PDF • 4.2 MB

21 Pages • 2,817 Words • PDF • 6.8 MB

143 Pages • 61,852 Words • PDF • 21.3 MB

29 Pages • 2,001 Words • PDF • 2.7 MB

6 Pages • 3,163 Words • PDF • 460.4 KB

20 Pages • 4,013 Words • PDF • 1.7 MB