3 Pages • 432 Words • PDF • 96.9 KB
Uploaded at 2021-09-24 17:07

This document was submitted by our user and they confirm that they have the consent to share it. Assuming that you are writer or own the copyright of this document, report to us by using this DMCA report button.

Podstawowe przepisy gry w siatkówkę. Zapoznaj się z poniższymi przepisami gry w siatkówkę. Przeczytaj ze zrozumieniem:)

1. W meczu występuje maksymalnie 12 zawodników, w każdym secie na boisku może grać 6 zawodników. 2. W jednym secie trener może dokonać maksymalnie 6 zmian. 3. W jednym secie trener może poprosić dwa razy o czas. 4. Spotkanie gra się do trzech wygranych setów. 5. Przy stanie meczu 2:2 rozgrywany jest set 5 6. Set wygrywa zespół, który zdobędzie 25 punktów. 7. Przy stanie 25:25 mecz wygrywa drużyna, która uzyska 2 punkty przewagi 8. 5 set rozgrywany jest do 15 punktów (2 punkty przewagi) 9. Wymiary boiska do siatkówki 9:18 metrów 10. Boisko składa się z pola obrony oraz pola ataku. 11. Każdy zespół ma prawo do trzech odbić( plus dotknięcie piłki przez blok) w celu przebicia jej nad siatką na stronę przeciwnika 12. Piłka może być odbita każdą częścią ciała. 13. Piłka przy zagrywce może dotknąć siatki. 14. Piłka w czasie gry może się odbić od siatki. 15. Zawodnik nie może odbić piki dwa razy pod rząd (wyjątek, dotknięcie piłki w bloku,

następnie odbicie w grze). 16. Zawodnik nie może w czasie gry dotknąć taśmy oraz wpadać na siatkę. 17. Zawodnik nie może przekroczyć linii środkowej pod siatką. 18. Zawodnik może wykonać zagrywkę dowolną częścią ręki . 19. Libero może tylko odbierać zagrywkę, bronić piłki w polu. Libero nie wykonuje zagrywki, nie może atakować piłki.

Po przeczytaniu powyższych zasad spróbuj rozwiązać quiz, a odpowiedzi prześlij do nauczyciela wychowania fizycznego. Jeśli na jakieś pytanie nie znasz odpowiedzi nie martw się – doczytaj w internecie:) Powodzenia!!!!

1.Ilu zawodników jednej drużyny przebywa na boisku? a)5 b)6 c)7 2.Do ilu punktów rozgrywany jest 1 set w piłce siatkowej: a)25 b)26 c)27 3.Wymiary boiska do piłki siatkowej (jednej połowy): a)9mx9m b)8mx8m c)7mx7m 4.Dwa boiska do siatkówki to dwa kwadraty 9mx9m, jakiej długości i szerokości jest całe boisko do piłki siatkowej: a)9mx12m

b)9mx18m c)9mx10m 5.Czego nie może robić zawodnik libero: a)Atakować b)Bronić c)Zagrywać 6.Ile odbić po swojej stronie siatki może jednorazowo wykonać jedna drużyna: a)2 b)3 c)4 7.Gdy podczas serwisu piłka dotknie górnej krawędzi siatki, a następnie opadnie na połowę przeciwnika, to: a)Net - powtarza się serwis, b)Punkt dostaje drużyna zagrywająca c)Powtarza się serwis, ale drugi net to już punkt dla rywali

8.Dlaczego libero ma inną koszulkę: a)Bo jest najniższy b)Bo jest kapitanem c)Żeby nikt nie miał wątpliwości, kto pełni tą funkcję 9.Na jakiej wysokości znajduje się siatka u kobiet i u mężczyzn: a)2,18m K i 2,38 M b)2,24m K i 2,43 M c)2,23m K i 2,53m M 10.Żeby wygrać mecz siatkówki, ile trzeba wygrać setów: a)3 b)2 c)4