Niespokojni tworzą etos zaledwie co minionych czasów. Sześć życiorysów z jednego pokolenia, ale każdy inny, choć zdarzało się, iż ich losy przecinały się i plotły jak nici Ariadny. Historia traktowała ich bez taryfy ulgowej.
Pamięć najbliższych: rodziny, przyjaciół, znajomych, pozwala przyjrzeć się bohaterom z innej perspektywy. To jak oglądanie ważnych zdjęć, których nie zakłóca przyspieszona codzienność. Lech Bądkowski - żołnierz, pisarz, obywatel, pierwszy oficjalny rzecznik Solidarności.
Uczciwy, wymagający wobec siebie. Jan Karski - kurier legenda, który niedawno powrócił do społecznej świadomości. Łodzianin i świata obywatel. Bohater naznaczony piętnem nieudanej misji. Stefan Kisielewski -,,kochany Kisiel", felietonista prawdziwy o szlachetnym rodowodzie, zaczepny, wielbiony i podziwiany, którego bała się nie tylko PRL-owska władza.
Marian Kołodziej - scenograf, artysta najwyższego lotu, twórca sławnych ołtarzy dla Jana Pawła II w Gdańsku na Zaspie i w Sopocie. Perfekcjonista. Jacek Kuroń - człowiek instytucja. Opozycjonista wielbiony i przeklinany.
Był sobą, nerwy czasami z trudem trzymał na wodzy, lecz umiał przeprosić. Adorował z wdziękiem, miał więc liczne grono wyznawczyń i wyznawców. Kazimierz Moczarski - doświadczył podłości od swych. Polak katowany przez Polaków, który w celi śmierci poznawał oprawców po...
zapachu. A potem wrócił do żywych. Życiorysy Niespokojnych prowadzą czytelnika poprzez labirynt fascynujących zdarzeń, czasami nieprawdopodobnych zbiegów okoliczności, nie do końca wyjaśnionych,,zagadek" historycznych.
Wszyscy jesteśmy spadkobiercami Niespokojnych. Niezależnie od własnych doświadczeń.