Jest to pierwsze opublikowane w języku polskim tak obszerne dzieło na temat literatury staroindyjskiej, obejmujące okres od ok. 1500 roku p.n.e. Do ok. 1500 roku n.e. Książka napisana przez wybitnego niemieckiego indologa, profesora uniwersytetu we Frankfurcie, stanowi odpowiedź na stale rosnące na Zachodzie zainteresowanie kulturą indyjską i zawiera niezwykłe bogactwo danych.
Omawia literaturę wedyjską, epicką i klasyczną literaturę sanskrycką, a także literaturę buddyjską, dźinijską, a także piśmiennictwo filozoficzne i naukowe. Dzieło Myliusa wyjaśnia takie kwestie, jak:podstawowe cechy buddyzmu, źródła nauki o jodze, praktyki ajurwedy, czy treść podręcznika sztuki miłosnej Kamasutra, jak w dodatku przybliża czytelnikowi wątki dużych eposów Mahabharaty i Ramajany, utwory wybitnego sanskryckiego pisarza Kalidasy, a także mądrości przypowieści i aforyzmów dawnych Indii.
Publikacja ma wszelkie walory najwyższej klasy pracy naukowej, jest więc nieprzeciętną lekturą dla specjalistów, a jednocześni - ze względu na przezroczystość formy i przystępny język - będzie niebanalna dla każdego, kto pragnie zaznajomić się z literaturą dawnych Indii.
Praca ta przyczyni się z pewnością do zrozumienia osiągnięć kulturalnych Indusów i ich wkładu do kultury światowej Powyższy opis pochodzi od wydawcy.