Dr hab. Zenonas Norkus - profesor na Uniwersytecie Wileńskim, zajmuje się historyczną socjologią porównawczą. Wśród swoich publikacji książkowych ma prace po litewsku, niemiecku (Max Weber und Rational Choice, 2001) i angielsku (On Baltic Slovenia and Adriatic Lithuania: A Qualitative Comparative Analysis of Patterns in Post-Communist Transformation, 2012).
Nie tytuł czyni imperium... Jest polskim wydaniem monografii opublikowanej już po litewsku, ukraińsku i angielsku. Prof. Norkus był stypendystą Fundacji Fulbrighta, Fundacji Humboldta i Berlin Institute for Advanced Studies (Wissenschaftskolleg zu Berlin).
Odbył staże na niemieckich, szwajcarskich, brytyjskich i amerykańskich uniwersytetach. Jest także tłumaczem tradycyjnych dzieł socjologicznych (m.in. Maxa Webera) na język litewski. W swoim badaniu historii politycznej sporego Księstwa Litewskiego Norkus stosuje oryginalne ujęcie, przy czym umiejętnie korzysta z postępowych metod badawczych, zaczerpniętych z socjologii i nauk politycznych.
pionierska perspektywa badawcza nie jest jedyną zaletą książki. Czytelnik odnajdzie w niej także interesującą analizę dotyczącą zróżnicowanych teorii stosunków międzynarodowych. Najwartościowsza u Norkusa jest jednak reinterpretacja historii, która zachęca do dyskusji nad zagadnieniami od dawna uważanymi za rozwiązane.
Praca Zenonasa Norkusa definitywnie wnosi powiew świeżości, odczuwalny nawet dla tych, którzy nie ze wszystkimi interpretacjami autora się zgadzają. Z recenzji prof. Lidii Korczak w kwartalniku "Ab Imperio" Przyjemność i zazdrość - dwie sprzeczne, nienaukowe emocje łączą się w trakcie mojej lektury książki Zenonasa Norkusa, której polskie wydanie mam oto okazję otwierać.
Dzieło to [...] daje z całą pewnością olbrzymią przyjemność poznawczą z odkrywania nowych znaczeń historii, którą - zdawałoby się - znamy od dawna. A ponieważ jest to historia obszaru i czasu tak splecionego, co najmniej od XIV wieku, z dziejami Polski, nuta zazdrości (a może: samokrytyki$6500) w lekturze tej książki pojawia się wraz z refleksją: dlaczego w całej, tak bogatej i przeróżnej przecież historiografii polskiej nikt jeszcze nie zdobył się na podobnie odkrywcze, nie emocjonalne, ale tak metodologicznie dojrzałe spojrzenie na Litwę [...]$6501 Książka Zenonasa Norkusa umożliwia podjęcie rozmowy pomiędzy "dziedzicami unii" bez gniewów i uprzedzeń, za to z zupełnie nowej perspektywy.
I to jeszcze jeden powód, dla którego tak warto skorzystać z okazji do historycznej i politologicznej refleksji, jaką to dzieło wytwarza. Z przedmowy prof.