Autorami artykułów są: A. Kosieradzka, U. Kąkol, G. Kunikowski, W. Skomra, J. Smagowicz, J. Zawiła-Niedźwiecki Celem tego podręcznika, który jest drugim w kolekcji, jest wieloaspektowe przedstawienie problematyki planowania cywilnego, w tym metodyk tworzenia planów publicznego zarządzania kryzysowego i planów ratowniczych.
standardową cechą podręcznika jest procesowe ujęcie problematyki planowania cywilnego. Podręcznik składa się z pięciu rozdziałów. Zaprezentowano w nich: typy planów publicznego zarządzania kryzysowego, ich wzajemne zależności i podmioty uczestniczące w ich sporządzaniu i użytkowaniu (rozdział 1), metodykę oceny ryzyka na potrzeby publicznego zarządzania kryzysowego (rozdział 2), metodykę opracowywania planów zarządzania kryzysowego (rozdział 3) i metodykę opracowywania planów ratowniczych (rozdział 4).
Podsumowaniem rozważań zawartych w podręczniku jest rozdział 5, pokazujący model dojrzałości organizacji w obszarze publicznego zarządzania kryzysowego, zezwalający na ocenę stopnia przygotowania jednostek administracji na poziomie gminnym do realizacji zadań związanych z planowaniem cywilnym i zarządzaniem kryzysowym.
Podręcznik zawiera liczne przykłady rozwiązań i narzędzi stosowanych w planowaniu cywilnym wraz z metodami i procedurami ich opracowania. Na końcu każdego rozdziału znajdują się pytania i zadania umożliwiające sprawdzenie poziomu uzyskanej wiedzy oraz identyfikację problemów do samodzielnego studiowania.