W kolejnej edycji Rzeszowskiej Diagnozy Społecznej podjęto tematykę szeroko rozumianej jakości życia w mieście. Autorzy przedstawiają następujące zagadnienia: więź mieszkańców z Rzeszowem, ocena warunków życia w mieście z perspektywy mieszkańców (tej kwestii poświęcono najwięcej uwagi), poczucie dobrostanu mieszkańców Rzeszowa, ich zachowania żywieniowe i samoocena stanu zdrowia, zaufanie do lokalnych polityków i ocena potrzeb inwestycyjnych z perspektywy mieszkańców.
W końcowej części pracy przedstawiono postulaty pod adresem polityki miejskiej, a także rekomendacje dotyczące kolejnych badań poświęconych problematyce jakości życia w mieście. Główne źródło analiz stanowiły wyniki reprezentatywnego badania ankietowego przeprowadzonego na losowej próbie mieszkańców Rzeszowa.
Wykorzystanodane pochodzące ze statystyk publicznych. Wywód zilustrowano fotografiami części przestrzeni miejskiej. Książka adresowana jest nie tylko do osób naukowo zajmujących się problematyką jakości życia w mieście, lecz także do decydentów odpowiedzialnych za kreowanie polityki miejskiej, przedstawicieli mediów i zwyczajnych mieszkańców.
Lokalni politycy, a także zwykli mieszkańcy otrzymują narzędzie pozwalające lepiej zrozumieć miasto i to miasto zmieniać. Rozmach tematyczny Diagnozy, dbałość o kontekst interpretowania wyników, szczegółowość analiz sprawiają, że Rzeszów zyskał materiał o sporym znaczeniu.
Z recenzji wydawniczej prof. Tomasza Nawrockiego (Uniwersytet Śląski) Powyższy opis pochodzi od wydawcy.