konieczna lektura dla zrozumienia współczesnych korzeni tożsamości narodowych Europy. Na nowo odkrywa dziedzictwo europejskie. Z pewnością lekcja historii dla Unii Europejskiej. Klasyczna, przetłumaczona na mnóstwo języków praca Powstawanie tożsamości narodowych opisuje kulturowe - całkiem niedawne - powstawanie narodów europejskich.
Dziś, gdy globalizacja kwestionuje suwerenność państw narodowych, naród - wspólnota braterskiej solidarności, jawi się jako schronienie, a perspektywa jego zniknięcia stanowi zagrożenie dla spójności społecznej i warunków życia większości społeczeństw.
"Naród się nie przeżył, nie zdewaluował, nie jest wrogiem progresywności. Naród to bowiem twór epoki nowożytnej, a właściwie XIX wieku. Narody posiadają przed sobą większą przyszłość niżeli za sobą wielką przeszłość, choć ich korzenie sięgają głęboko.
I nie są żadnym gotowym fenomenem, skoro zdarza się dużo nieudanych prób ich budowania. Narody zyskują samoświadomość, gdy przepracują własne dziedzictwo. Europa narodów nie jest zagrożeniem dla Unii Europejskiej, ale jej naturalną rzeczywistością, a może być choćby ratunkiem.
Słabością Unii Europejskiej jest brak tych cech, które posiada naród. Książka Anne-Marie Thiesse to fascynująca podróż w głąb narodów, w poprzek ich tożsamości i przemian, ku przyszłości, którą bez narodów trudno sobie wyobrazić".
Stanisław Janecki Anne-Marie Thiesse zajmuje się historią i socjologią literatury, historią kultury, transferami kulturowymi i narodowymi i regionalnymi tożsamościami kulturowymi. Związana z reguły z Centre National de la Recherche Scientifique, jest też profesorem wizytującym na uniwersytetach m.in.
w Lozannie, Cambridge, Amsterdamie, Saarbrücken, JNU Delhi, Genewie, Hanoi, także w natolińskim kampusie Kolegium Europejskiego w Warszawie. Patroni medialni książki: Polskie Radio 24, Teologia Polityczna, Książki Magazyn Literacki, Nowa Konfederacja, THINKTANK Powyższy opis pochodzi od wydawcy.