Autorka książki wnikliwie ukazuje aktualny obraz literatury Internetu wraz z szerokimi odwołaniami do tradycji kultury, a także prezentuje najnowsze zjawiska literackie na przykładzie najróżniejszych odmian tekstów. Udowadnia, iż zmiany w sposobie istnienia tekstu literackiego okazują się fundamentalne i tworzą „nową literackość” XXI wieku, formując tym samym odmienny od dotychczasowych wzorców paradygmat kultury.
W książce odszukamy:
• całościową monografię zjawiska e-literatury,
• analizę przykładów multimedialności i interaktywności w dawnych i współczesnych tekstach literackich,
• zastosowanie komponentów teorii strukturalistycznej do analizy hipertekstu,
• omówienie wpływu hipertekstu na współczesną literaturę,
• nowatorską propozycję klasyfikacji gatunków i odmian utworów literackich, uwzględniającą teksty multimedialne i interaktywne.
Małgorzata Janusiewicz – wrocławianka, literaturoznawczyni i czynna nauczycielka-polonistka. Miłośniczka literatury współczesnej zafascynowana tzw. Nowymi mediami i ich możliwościami literackimi. Nie wyobraża sobie życia bez Internetu, czytników, tabletów, smartfonów i multimedialnego tekstu literackiego, który – jak sądzi – ma przed sobą kolosalną przyszłość.
„Małgorzata Janusiewicz jako pierwsza tak rzetelnie zebrała materiał dotyczący niebanalnego ją zjawiska i podjęła się próby opracowania go (…). W naszym kręgu językowym praca Małgorzaty Janusiewicz jest pracą pionierską.”
Prof. Kazimierz Wolny-Zmorzyński
„…książki, w których podejmowana jest problematyka społecznych i cywilizacyjnych przemian zachodzących w wyniku czego pojawienia się nowych mediów, są bardzo pożyteczne, ważne i konieczne. Pod warunkiem oczywiście, iż ich autorzy wykażą się odpowiednim poziomem kompetencji merytorycznych i umiejętności wykładu. Małgorzata Janusiewicz ten łączny warunek satysfakcjonująco spełnia, wprowadzając do polskiego dyskursu medialnego dzieło o niewątpliwej doniosłości poznawczej.”
Prof. Jerzy Jastrzębski