Noam Chomsky (ur. 1928) to chyba aktualnie najsłynniejszy amerykański naukowiec, na pewno głównie cytowany. Jest lingwistą, psychologiem, filozofem, a także szczególnie zaangażowanym politycznie działaczem lewicowym, Intelektualistą lewicowym, sam deklaruje się jako anarchosyndykalista.
Ale jednak głównie jest najmocniej aktualnie wpływowym psycholingwistą, twórcą tzw gramatyki generatywnej. Noam Chomsky znany jest jako twórca postępowej lingwistyki, współtwórca kognitywistyki i działacz polityczny, renomowany krytyk i komentator współczesnego świata.
Niniejsza książka to zbiór wykładów, stanowiących przegląd dorobku filozoficznego autora z ostatnich pięćdziesięciu lat. Prostym, dokładnym i nieakademickim językiem Chomsky opowiada o półwieczu studiów nad językiem, o związkach języka z myślą i o tego związku biologicznym podłożu.
Zastanawia się nad zakresem i ograniczeniami ludzkich zdolności poznawczych, odnosząc się do historii nauki, refleksji filozoficznej i obecnego stanu wiedzy. Język i umysł to punkt wyjścia do rozważań nad społeczeństwem i polityką, a książka jest obroną stanowiska, określanego przez autora jako "libertariański socjalizm", u którego podstaw leżą m.in.
idee anarchizmu. Jak pisze w przedmowie do książki Jakimi istotami jesteśmy$730 Akeel Bilgrami, jest ona zapisem refleksji językoznawcy na temat szerszych implikacji jego pracy naukowej. Dotyczy imponującego spektrum dziedzin wiedzy: lingwistyki teoretycznej, kognitywistyki, filozofii nauki, historii nauki, biologii ewolucyjnej, metafizyki, teorii wiedzy, filozofii języka i umysłu, filozofii moralnej i politycznej, a nawet pokrótce, doskonałej edukacji człowieka.