Książka odkrywa przed czytelnikiem historię przemian dotyczących roli i odpowiedzialności człowieka za stan populacji ludzkiej na świecie. Pomimo mnogości wątków nie wyczerpuje tematu. Jak pisze autorka: „w naszej wiedzy na ten temat są olbrzymie luki, to, ile wiemy, o naturze aktu seksualnego, wierności małżeńskiej, zalet dziewictwa, relacjach homoseksualnych, regulacji urodzeń, aborcji jest niczym w porównaniu z tym, czego nie wiemy.
Pamiętajmy, iż większość utrwalonych informacji, które przetrwały do naszych czasów, została starannie oczyszczana z niewygodnych treści przez kolejnych strażników moralności i obyczajów, dominujących w minionych epokach.
w całości zrozumiałe, że w długim okresie poprzedzającym nasze istnienie na Ziemi nie obowiązywały te same, niezmienne wartości, prawa, moralne dyrektywy ani pragnienia.” Autorka próbuje odpowiedzieć na pytanie czy współczesny człowiek podejmując aktywność seksualną jest wolny w swoim wyborze posiadania potomstwa i jak na przestrzeni wieków kultura, religia, polityka przez system nakazów i zakazów miały, posiadają i zapewne będą miały wpływ na regulację ludzkiej płodności, ingerując w życie seksualne każdego z nas.
Należy zwrócić uwagę na ilustratorski kunszt Marianny Sztymy i edytorską dokładność publikacji. Niezwykle skomplikowany temat został tu przedstawiony w sposób metaforyczny, a niekiedy zabawny. Oszczędna w barwy grafika nawiązuje do znanych dzieł sztuki antycznej i nie tylko np.: René Magritte, Gustave Caillebotte, Hieronim Bosch, William Blake.
Tytuł Jak sobie poczynamy. Historia różnych koncepcji i antykoncepcji nie dla dzieci Autor Iwona Wierzba Wydawnictwo Albus EAN 9788389284389 ISBN 9788389284389 Kategoria Nauka i technologia\Medycyna ilość stron 382 Format 18x24.5x3 cm Rok wydania 2019 Oprawa Twarda Wydanie 1 Waga 0.878 kg