W okresie przeciętniewiecza wykształciły się ideały kultury rycerskiej, która obejmowała wytyczne dotyczące nie tylko postępowania w walce, lecz także związane z etyką życia codziennego. Aż do wieku XVII był to swoisty kodeks, wedle którego żyło rycerstwo polskie.
Dopiero niechęć szlachty do pełnienia służby żołnierskiej spowodowała, iż kodeks ów przestał pełnić swoją normatywną rolę. Nie został jednak zapomniany, a ideały kultury rycerskiej stały się punktem odniesienia dla reformatorów, którzy naprawę Rzeczypospolitej wiązali z wychowaniem młodzieży szlacheckiej.
występowanie w dyskursie publicznym wartości i ideałów, którymi kierowało się rycerstwo w XVII wieku, sprawi,dużo poruszonych poprzez autora kwestii okaże się zaskakująco aktualnych. Starczy sięgnąć do kodeksu rycerskiego, do spuścizny żołnierzy I RP, dla których honor, szacunek i szlachetność były życiowym credo.
Jak to robiono kiedyś$6252 Odpowiedź znajduje się na kartach niniejszego opracowania. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.