Orlęta Lwowskie to symbol niezłomności i pokaźnego bohaterstwa. To określenie dzieci i młodzieży, walczących, a wielu z nich poległo, w konflikcie polsko-ukraińskim o Lwów w listopadzie 1918 roku.
przez całe dwudziestolecie międzywojenne pamięć o młodych obrońcach Lwowa była jednym z najistotniejszych elementów wychowania patriotycznego dzieci i młodzieży. Etos ten był budowany przez książki taka jak ta. Wydana po raz pierwszy w 1921 roku była z ochotą czytana przez młodzież i dorosłych w całej Polsce, a nauczyciele polecali ją uczniom. Po 1945 roku powieść Wilhelminy Adamówny została całkowicie zapomniana. To książka o sporej odwadze i poświęceniu, o znacznej miłości do Lwowa. To powieść dla młodzieży, lecz też dla dorosłych, w której narracja literacka przeplata się z historycznymi cytatami. Przypomina o najmłodszych bohaterach, którzy walczyli i oddali swoje życie za Lwów i za Polskę.
100. Rocznica odzyskania poprzez Polskę niepodległości jest wyśmienitym pretekstem, żeby ją przypomnieć. Książka została ponownie zredagowana, ułatwieniem lektury są przypisy wyjaśniające trudniejsze zagadnienia i wstęp prof. Adama Redzika. Książka zawiera siedem unikalnych, barwnych ilustracji namalowanych przez krakowskiego artystę Marcina Wierzchowskiego.