Jak żyć w cieniu terrorystycznej zbrodni dokonanej przez własnego ojca$2010 Zak Ebrahim miał zaledwie siedem lat, kiedy 5 listopada 1990 roku jego ojciec, El-Sayyid Nosair, strzela i śmiertelnie rani rabina Me'ira Kahanego, założyciela Jewish Defense League (Żydowskiej Ligi Obrony).
Trafia do więzienia, w którym w roku 1993 planuje zamach bombowy na World Trade Center. Zak spędził resztę dzieciństwa, przemieszczając się z miejsca na miejsce i ukrywając swoją prawdziwą tożsamość przed tymi, którzy słyszeli o jego ojcu.
Jego rodzina przeprowadzała się ponad 20 razy, wszędzie oceniana przez pryzmat zamachu dokonanego poprzez El-Sayida. Ojciec przez cały czas próbuje zaszczepić chłopcu nienawistne idee fanatyzmu, jednak nieśmiały i wycofany Zak broni się przed tym całym swoim dziecięcym hartem ducha.
Im jest starszy, im więcej rozumie, tym bardziej pragnie dla siebie innego życia. "Syn terrorysty" to przejmująca historia chłopca wychowywanego do nienawiści, który wybrał jednak miłość i wnętrze.
Dziś swoje życie poświęca przeciwstawianiu się terroryzmowi i rozpowszechnianiu wiary w pomieszczenie i wyrzeczenie się przemocy. W 2013 roku wziął udział w konkursie poszukiwania talentów TED w Nowym Jorku i został zakwalifikowany jako prelegent na głównej konferencji TED w kolejnym roku.
Jego prelekcja TED stała się inspiracją dla tej książki.,,Nie bez przyczyny trzeba uczyć morderczej nienawiści. Nie tylko uczyć, lecz i na siłę zaszczepiać. To fenomen, który nie występuje w sposób naturalny.
To kłamstwo. To kłamstwo, które powtarza się bez przerwy, niejednokrotnie ludziom, którzy nie posiadają innej możliwości i których pozbawiono dostępu do innych światopoglądów. To kłamstwo, w które wierzył mój ojciec.
Miał nadzieję, iż uda mu się mi je przekazać. Całe życie starałem się zrozumieć, co skierowało mojego ojca na ścieżkę terroryzmu. Zmagałem się z wiedzą, że w moich żyłach płynie ta sama krew. Opowiadając swoją historię, chcę dokonać aktu pełnego nadziei, który może stać się wzorem dla innych.
Chcę nakreślić portret młodego człowieka, którego wychowano w ogniu fanatyzmu, lecz który zdecydował się odrzucić przemoc. Nie mam ambicji do wielkości, lecz każdy żywot ludzki ma swój temat przewodni. Mój brzmi tak: każdy ma wybór.