Podręcznik dla pacjentów żywionych dojelitowo w domu, który trzymają Państwo w rękach, został wyprodukowany poprzez zespół osób od wielu lat zajmujących się prowadzeniem nienaturalnego żywienia drogą przewodu pokarmowego w domu.
Niektórzy Autorzy są na dodatek pacjentami, a więc mogą przedstawić punkt widzenia osoby chorej, a także podzielić się swoimi doświadczeniami. Na co dzień choćby nie zauważamy, jak niełatwa jest praca i funkcja przewodu pokarmowego: pewne jego części odpowiedzialne są za przygotowanie pokarmu do wchłonięcia, inne - za jego strawienie, a jeszcze inne - za wydalenie resztek pokarmowych.
To długi i skomplikowany proces, podlegający kontroli ze strony układu nerwowego, hormonalnego i endokrynnego. Szczególnego znaczenia nabiera cykl odżywiania w sytuacji choroby oraz rekonwalescencji, np.: po trudnym zabiegu chirurgicznym, po ciężkim zapaleniu płuc czy po udarze mózgu.
Niestety, czasami wskutek samej choroby lub wcześniej istniejących, lecz nasilających się zaburzeń (np. Problemów z połykaniem), nie jest możliwe bezpieczne i wydajne przyjmowanie pokarmów drogą naturalną, czyli doustną.
Czasami niezbędne jest usunięcie części przewodu pokarmowego, np.: z powodu choroby nowotworowej, zatoru, bądź urazu. W takich przypadkach naturalne żywienie doustne może być niemożliwe. Korzystamy wtedy z tzw.
żywienia dojelitowego, przez specjalny dostęp założony bezpośrednio do żołądka lub jelita. Spotkają się Państwo w tym podręczniku z takimi określeniami jak: żywienie dojelitowe, żywienie dietą sztuczną/przemysłową.
Żywienie dojelitowe to żywienie do przewodu pokarmowego drogą doustną i drogą inną niżeli doustna (do żołądka i jelita cienkiego). W tym podręczniku skupiamy się na chorych, którzy wymagają odżywiania do przewodu pokarmowego drogą inną niżeli doustna przy pomocy płynnych, gotowych do wykorzystania, zbilansowanych diet.
Diety zawierają wszystkie potrzebne do życia komponenty w trafnych proporcjach, są sterylne, przystępne do podawania, posiadają stały, określony chemicznie w procesie produkcji skład, co bardzo ułatwia planowanie i prowadzenie terapii żywieniowej.
Zgodnie z obecnie obowiązującą wiedzą medyczną wykorzystanie diety nienaturalnej stanowi słuszne rozwiązanie dla pacjentów żywionych przez sztuczne dostępy, czyli zgłębniki nosowo-żołądkowe, a także przetoki odżywcze: gastrostomie (dostęp odżywczy do żołądka) i jejunostomie (dostęp odżywczy do jelita cienkiego).
Pacjenci, którzy wymagają żywienia dietą sztuczną, znajdują się zarówno w szpitalach, jak i, po okresie intensywnego leczenia, w domach, pod opieką swych bliskich. I w jednej, i w drugiej sytuacji, procedury żywieniowe są refundowane poprzez NFZ.
Oznacza to, iż ani pacjent, ani jego rodzina, nie ponoszą żadnych związanych z leczeniem kosztów. Żywienie dojelitowe w warunkach domowych prowadzone jest poprzez wyspecjalizowane poradnie. Pacjent wraz z opiekunem objęty jest holistyczną opieką lekarską, pielęgniarską, dietetyczną i psychologiczną.
W ramach opieki dokonywane są regularne konsultacje i wizyty, kontrolowane są wyniki niezbędnych do prowadzenia terapii badań biochemicznych, a także innych, w zależności od potrzeby: radiologicznych, mikrobiologicznych.
Autorzy: lek. Med. Ryszard Choruz dr n. Farm. Maria Ciszewska-Jędrasik Klaudia Katarzyńska prof. Dr hab. Med. Stanisław Kłęk dr n. Med. Marek Kunecki lek. Med. Klemens Lubieniecki dr n. Med. Katarzyna Matysiak-Luśnia lek.
med. Kinga Szczepanek mgr pielęgniarstwa Joanna Tokarczyk