Najnowsza powieść gwiazdy francuskiej literatury − ulubieńca mediów, krytyków i czytelników (Guillaume Musso od dziesięciu lat nieprzerwanie utrzymuje się na pierwszym miejscu listy najpopularniejszych francuskich pisarzy!) − która zachwyci zarówno zwolenników thrillerów, jak i zwolenników literatury obyczajowej!
Emocjonujący thriller, w którego fabule wyszukamy odniesienia do jednej z najsłynniejszych paryskich historii kryminalnych, a także do greckiej mitologii. Kim jest intrygująca nieznajoma z Sekwany? Pewnej mglistej grudniowej nocy w Paryżu, na tydzień przed Bożym Narodzeniem, zauważono nagie ciało młodej kobiety unoszące się na wodach Sekwany.
Gdy ją wyłowiono, okazało się, iż jeszcze żyje, lecz nic nie pamięta. Z posterunku policji, na który zostaje zabrana, znika kilka godzin później… Dzięki analizie DNA i zdjęciom udaje się ustalić, że wydobyta z wody kobieta to światowej sławy pianistka, Milena Bergman.
Tyle iż to niemożliwe, bo Milena ponad rok temu zginęła w katastrofie lotniczej. Prowadząca tę nietypową sprawę młoda policjantka Roxane i były narzeczony Mileny, Raphael, będą musieli wyjaśnić zagadkę: kim tak naprawdę jest nieznajoma znad Sekwany i co się z nią stało? Inspiracją do napisania książki była prawdziwa Nieznajoma z Sekwany.
Taki przydomek nadano niezidentyfikowanej martwej kobiecie, której ciało wyłowiono pod koniec XIX wieku z Sekwany w Paryżu, w pobliżu Luwru. Jej wiek oceniono na 16 lat, nie miała obrażeń wskazujących na przyczynę zgonu.
Zgodnie z ówczesnym zwyczajem zwłoki wystawiono w witrynie kostnicy, w nadziei na ich identyfikację. Mimo to tożsamości kobiety nigdy nie ustalono. Uwagę publiczności zwrócił wygląd jej twarzy – delikatny uśmiech nie pasował do zwłok osoby, która utonęła, a tym bardziej popełniła samobójstwo.
Z niewyjaśnionych przyczyn wytwarzano pośmiertną maskę topielicy – plotka głosi, iż zrobił to patolog, który zakochał się w niej podczas sekcji. Maska zdobyła niezwykłą popularność, jej repliki sprzedawano w paryskich sklepach z pamiątkami, a uwagę poświęcili jej ówcześni artyści, m.in.
Albert Camus, Rainer Maria Rilke, Louis Aragon i Vladimir Nabokov. A teraz zrobił to najpopularniejszy z francuskich współczesnych autorów − Guillaume Musso. 'spory powrót Guillaume’a Musso do gatunku thrillera.
w momencie, w którym inicjuje się śledztwo, książka pochłania czytelnika bez reszty!' Bernard Lehut, RTL 'Powieść pełna literackich odniesień.' Anne-Marie Revol, France 2 'Musso doskonale odnajduje się w gatunku thrillera.
To powieść, którą trudno wyrzucić z pamięci.' Lila Dussault, 'La Presse" 'Ta atrakcyjna powieść, którą można odczytywać na wielu przeróżnych stopniach, po raz kolejny dowodzi wybitnego talentu pisarskiego tego autora.
(...) Przygoda rodem z 'Archiwum X".' Marie-France Bornais, 'Le Journal du Quebec" 'Tym razem Guillaume Musso sięga po wątki fantastyczne − i po raz kolejny odnosi duży pisarski sukces!
' Julie Malaure, 'Le Point" 'świetny thriller z wątkami nadnaturalnymi!' Camille da Silva, '...