100 szokujących scen traktowania pań od połowy XX wieku: w reklamie, filmie, komiksach, zdjęciach, a nawet ilustracjach bajek. Takie obrazy kultury masowej już nigdy nie będą realne! W październiku 2017 roku ruch #MeToo wstrząsnął światem.
Wstrząs miał epicentrum w Hollywood, gdzie wybuchła sprawa Weinsteina, potem rozlał się na kilkadziesiąt krajów i na za każdym razem przeobraził rozkład sił między mężczyznami a kobietami - w każdym razie na Zachodzie.
Nastąpiło świeże rozdanie. #MeToo to pęknięcie, które oddziela stary świat od nowego. Odtąd znęcanie się nad ciałem kobiety jest już niedopuszczalne. Kobiety na całym świecie nie chcą dłużej pozwalać, żeby ich ciało traktowano jak przedmiot.
Ta książka pokazuje wizerunki pań w kulturze masowej - w reklamie, filmie, fotografii, ilustracjach książek i komiksów, w bajkach dla dzieci - od lat 50. XX wieku do dziś. Wizerunki dziś nie do zaakceptowania.
A jednak te szokujące zdjęcia, plakaty, obrazy i fotosy odzwierciedlają sposób myślenia określający stosunki męsko-kobiece przed październikiem 2017 roku. Świat sprzed #MeToo usiłuje zrozumieć mechanizmy kulturowe i obyczajowe, które pozwoliły Harveyowi Weinsteinowi na oczach wszystkich postępować jak drapieżca seksualny.
Agnes Grossmann to francuska dziennikarka i autorka telewizyjnych filmów dokumentalnych. Jest też autorką książek poświęconych zmieniającemu się wizerunkowi kobiety w zróżnicowanych okresach historycznych.