Opowieść o regionie, którego obraz obrósł wieloma stereotypami, gdyż choć budzi zainteresowanie, to wciąż pozostaje słabo znany. Dominika Ćosić zna go od podszewki. W swej książce zaprasza za kulisy bałkańskiej polityki, kreśli sylwetki tamtejszych artystów, dziennikarzy, ekspertów, ale też pokazuje galerię postaci nieznanych, tzw.
zwykłych Serbów, Chorwatów, Słoweńców, Bośniaków, Albańczyków, Macedończyków i... Jugosłowian. Pokazuje ich obyczaje, troski, nadzieje - ich życie w burzliwym okresie rozpadu Jugosławii, budowania starych/nowych państw, układania relacji między nimi i w każdym z nich.,,Dominikę poznałem ponad 20 lat temu.
Była wówczas bardzo młodą dziennikarką. W ciągu kolejnych lat obserwowałem, jak się rozwija jej kariera, lecz także osobowość i charakter. Tę książkę napisała prosto z serca, bo ma po prostu bałkańskie serce.
Nie tylko genialnie zna historię i politykę bałkańską i na bieżąco śledzi sytuację,przeważnie ona to czuje, całym sercem. I dlatego to nie jest tylko dziennik podróży czy zbiór reportaży politycznych,niezwykle osobista, wręcz intymna opowieść o pewnym kraju.
Naszym kraju. Jugosławii. Dla ludzi, którzy nie pochodzą stamtąd, może to być wariant szczególnego przewodnika. Przewodnika po bałkańskiej duszy. Dominika, jestem z Ciebie dumny!" Goran Bregović, lipiec 2020 r.,,Tęsknię za Jugosławią, czasem za nią płaczę, tak jak za bliskimi, którzy umarli.
Krajem, którego nie ma. Dubravka Ugresić sama siebie określa jako wdowę po Jugosławii. Ja jestem półsierotą po Jugosławii. Sierotą, która w pełni sobie zdaje sprawę, że jej rodzic - czyli Jugosławia - był patologiczny i toksyczny.
[...] Większość z ludzi, których poznałam w tych podróżach, też tęskni za Jugosławią, która zwłaszcza dzisiaj, po latach kojarzy się z pokojem, dobrobytem, bezpieczeństwem. I większość z tych ludzi, tak jak ja, podświadomie nie może się pogodzić z tym, że na ich oczach ten kraj przestał istnieć i zginęło przy tym tylu niewinnych ludzi, niejednokrotnie w okrutny sposób, po wszystkich stronach frontu.
I choć znamy fakty historyczne, okoliczności polityczne, konsekwencje to wciąż zadajemy sobie pytanie: jak to się stało, co się stało, iż dekada lat dziewięćdziesiątych zniszczyła wszystko. I nikt nie zatrzymał nadchodzącej katastrofy".
Dominika Ćosić, rodem z Krakowa i Belgradu, mieszanka polsko-serbska. Absolwentka slawistyki na UJ, studiowała także filozofię i na studiach doktoranckich kulturoznawstwo międzynarodowe na UJ. Dziennikarka, w przeszłości związana m.in.
z,,Dziennikiem Polskim",,,Wprost",,,Dziennikiem Gazetą Prawną" i,,Do Rzeczy". Od 2005 r. Korespondentka w Brukseli, od 2016 r. Korespondentka TVP w tym mieście. Autorka książki Balkan Express, powieści Uśmiech Dalidy, książki o polskiej drodze do UE Od Horyzontu do prezydencji oraz współautorka przewodnika po Bałkanach.
Nie może żyć bez podróży, polityki, poznawania ludzi i przygody.