Spojrzałem na wierzchołek. Wtargnęła chmura, a złowrogie dudnienie grzmotu rozeszło się echem po dolinie poniżej. Nie sposób było nie odczuwać respektu i podziwu dla skali tego, co rozpościerało się przede mną.
Wiedziałem, iż bezcelowe jest ocenianie sił i słabości tej gigantycznej góry, ponieważ wznoszący się przede mną szczyt nie zamierzał oceniać mnie. Zamiast oceny była burza inspiracji. Gdybym zdołał wykorzystać ducha góry, by stać się opornym na ból, stres i strach, nic nie mogłoby mnie zatrzymać.
Wówczas zadałem pytanie. Czy mogę? A może nie? Zainspirowała mnie idea zdobycia w szalonym tempie wszelkich czternastu najwyższych szczytów świata. Miałem nadzieję wspiąć się na nepalskie imponujące wierzchołki Annapurny, Dhaulagiri, Kanczendzongi, Mount Everestu, Lhotse, Makalu i Manaslu, popędzić na Nanga Parbat, Gaszerbrumy I i II, K2, Broad Peak w Pakistanie, a na końcu zdobyć niepokojące ośmiotysięczniki Tybetu - Czo Oju i Sziszapangmę.
Ale dlaczego? Te miejsca należą do najszczególniej niegościnnych na naszej planecie, a wyzwanie, jakie przed sobą postawiłem, z założeniem, iż zrealizuję je w mniej więcej pół roku, większości ludzi może się wydać szaleństwem.
Mnie jednak zdawało się szansą na udowodnienie światu, że wszystko - cokolwiek - jest realne, gdy w plan włącza się serce i umysł. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.