Po zdradzie męża Monika łaknie normalności. Wyjeżdża do Irlandii, żeby skryć się pod skrzydłami kochającej siostry. Miasteczko Dunshaughlin to oaza spokoju, jednakże położona na przedmieściach kamienna budowla od pierwszych chwil działa na wyobraźnię Moniki. Senna mieścina pod Dublinem ma swoją mroczną przeszłość sięgającą lat czterdziestych XIX w. Nieodgadnione zabudowania, to nic innego jak pozostałość po obozie katorżniczej pracy z tamtych lat. Opowiedziana jednocześnie wstrząsająca historia Marii O’Brien, która rozgrywa się w okresie szerokiego Głodu, przedstawia, z jakimi dramatami przyszło wtedy mierzyć się ludziom. Żonom i matkom, mężom i ojcom. A przecież byli tacy jak my. Także głodni życia. Głodni miłości. I głodni naprawdę.
Autorka serwuje nam historię, obok której nie można przejść obojętnie. Wciąga, intryguje, wzrusza do łez. Tej książki nie da się odłożyć nawet na moment. Polecam! Edyta Świętek - pisarka.
Za wielkim dramatem mas stoją w głównej mierze duże dramaty jednostek. Co łączy Marię O’Brien - Irlandkę zmagającą się z tragedią wielkiego Głodu i Monikę - Polkę, która początkuje nowe życie w Irlandii? Tego dowiecie się z tej poruszającej historii.
Ałbena Grabowska - pisarka
Lektura przejmująca aż do bólu żołądka. Niebywale ważny głos humanitarnej pamięci.
Z całego serca polecam.
Agnieszka Lis - pisarka
Bio: Rocznik 81. Emigrantka, choć tylko ciałem, bo duchem zawsze w Polsce. Z wykształcenia socjolożka, a z zawodu HR-owiec, mimo że od zawsze chciała zostać emerytką. Ma w swoim dorobku jedenaście powieści obyczajowych. Od siedemnastu lat mieszka w Irlandii.