Skandynawski kryminał w historycznej odsłonie
Jest lato 1852 roku. W śladowej szwedzkiej wiosce leżącej za kołem podbiegunowym charyzmatyczny pastor Læstadius i jego pomocnik Jussi spędzają czas na długich rozmowach i badaniu roślin. Sielankę przerywa odnalezienie na bagnach zmasakrowanych zwłok pasterki. Rusza polowanie na niedźwiedzia posądzonego o zabicie dziewczyny. Pastor jednak znajduje ślady wskazujące, że na wolności grasuje prawdziwy zabójca. Wkrótce okazuje się, iż ma rację – krótko potem morderca znowu zaatakuje…
Pastor i Jussi, pochłonięci śledztwem, nie zauważają nadciągających kłopotów. Działalność duchownego głoszącego odrodzenie religijne przysparza mu coraz więcej wrogów.
Ugotować niedźwiedzia to mroczny portret niewielkiej społeczności w obliczu zbrodni, w przypadku, w której strach rodzi przemoc, bogaci nadużywają władzy, a rdzenni mieszkańcy są traktowani z pogardą.
Fantazjując o życiu Larsa Leviego Læstadiusa, Mikael Niemi czyni z niego nordyckiego prekursora Sherlocka Holmesa. To doskonała powieść detektywistyczna z zimnej Północy, lecz też historia o tym, jak niełatwa jest tożsamość północnego człowieka. Poruszająca książka.
Jarosław Czechowicz, „Krytycznym okiem"
Niemi prowadzi złożoną narrację, w której powiastka filozoficzna, powieść kryminalna i historyczna i obraz dojrzewania uzupełniają się nawzajem.
Alessia Gazzola, „La Stampa" (Włochy)
Opowieść o morderstwie, przesądach i bigoterii. Niemiemu udaje się skonstruować historię, która jest połączeniem kryminału i przekonującego studium niebezpiecznie zapatrzonej w siebie społeczności.
Nick Rennison, „Sunday Times" (UK)
Autor przenosi nas w dziwny i fascynujący świat – równocześnie przepiękny i brutalny.
„Politiken" (Dania)
Mikael Niemi – wielokrotnie nagradzany szwedzki poeta i pisarz. Urodzony w Pajali – niewiele znaczącej miejscowości położonej za kołem podbiegunowym, tuż przy granicy z Finlandią. Jako wnuk Saamki Niemi w swej twórczości podejmuje wątki związane z rdzennymi ludami zamieszkującymi Skandynawię. Powieść Ugotować niedźwiedzia jest międzynarodowym bestsellerem, ogłoszono ją książką roku brytyjskiego czasopisma „Sunday Times". Została także nominowana do Złotego Sztyletu, brytyjskiej nagrody literackiej Stowarzyszenia Pisarzy Literatury Kryminalnej.
Lars Levi Læstadius, postać autentyczna, to żyjący w pierwszej połowie XIX wieku szwedzko-saamski pastor, botanik i założyciel laestadianizmu, religijnego ruchu odrodzeniowego.