Śmierć właściciela znanej trójmiejskiej restauracji i winiarni uruchamia lawinę zdarzeń, które zaskakują w równym stopniu przestępczy półświatek, jak i miejscowe struktury policji. Kolejne morderstwa, niewytłumaczalne napady, nielogiczne kradzieże wydają się chaotycznym wirem przypadkowych zdarzeń.
W istocie są częścią precyzyjnego planu. Bromski, osadzając swoją opowieść w dzisiejszych realiach, nie pozostawia wątpliwości: przeszłość rządzi teraźniejszością. Niezaleczone traumy, nieukarane winy, nieprzecięte w porę niejawne układy decydują o dzisiejszych wyborach, możliwościach i ograniczeniach.
Łajdak nie "pokaja się szczerze" i nie stanie się uczciwym obywatelem tylko dlatego, iż zajął się legalnym biznesem, zmienił garnitur i bryluje na przyjęciach z udziałem polityków. Ci ostatni będą mieli usta pełne wzniosłych frazesów, ale w zaciszu gabinetów ułożą się z każdym, kto pomoże im wygrać najbliższe wybory.
wspaniale wie o tym Stefan Nowicki, były komendant trójmiejskiej policji, który po raz ostatni chce się zmierzyć ze swoim śmiertelnym wrogiem, Tadeuszem Kaweckim, kiedyś cinkciarzem współpracującym ze służbami bezpieczeństwa, a dzisiaj prezesem Solid Gold, nowego polskiego banku świętującego drugą rocznicę istnienia.
Dlatego po ośmiu latach Nowicki wraca do Trójmiasta i namawia do powrotu Kaję Miller, policjantkę, której życie osiem lat wcześniej na za każdym razem zmieniło swój bieg. Oboje wiedzą, iż przyjdzie im zmierzyć się nie tylko z trójmiejską elitą gangsterską,zwykle z ich mocodawcami, działającymi w półcieniu, za kulisami zdarzeń.
Dla Nowickiego stawką jest wyrównanie starych osobistych porachunków i zdemaskowanie wpływowego gangstera. Dla Kai stawką jest jej nowe życie. Jacek Bromski - reżyser, scenarzysta, marka filmowy, działacz kultury, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich (od 1996 roku), a także dwukrotny przewodniczący Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Kierował zakończonymi sukcesem kampaniami środowiska filmowego na rzecz nowelizacji prawa autorskiego oraz ustawy o kinematografii. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk przepięknych w Warszawie, polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, a także reżyserię w Szkole Filmowej w Łodzi.
W 1988 roku wraz z Juliuszem Machulskim oraz Jackiem Moczydłowskim założył Zespół Filmowy "Zebra" (aktualnie: Studio Filmowe "Zebra"). Jeden z inicjatorów powstania Studia Munka, które pomaga debiutować twórcom filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych.
Wyreżyserował m.in.: "Zabij mnie, glino", "Sztukę kochania", "Kuchnię polską", "U pana Boga za piecem", "To ja, złodziej", "U mężczyzny Boga w ogródku", "U pana Boga za miedzą", "Uwikłanie", "Bilet na Księżyc", "Anatomię zła".
Najnowszy film Jacka Bromskiego nosi tytuł "Solid Gold".