Monografia jest efektem współpracy między badaczami z dwóch ośrodków akademickich: Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu (prof. Dr hab. Bogusława Drelich-Skulska, dr hab. Sebastian Bobowski, prof. UEW) i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (dr hab.
Krzysztof Falkowski, prof. SGH, dr hab. Andżelika Kuźnar, prof. SGH, prof. Dr hab. Jerzy Menkes), prowadzonej w latach 2020-2021 w ramach grantu na badania naukowe realizowane poprzez międzyuczelniane zespoły badawcze pt.,,Współpraca UE z azjatyckimi uczestnikami Demokratycznego Diamentu Bezpieczeństwa odpowiedzią na wyzwania dla handlu i bezpieczeństwa".
Autorzy odnoszą się do takich kwestii, jak: ramy prawne współpracy pomiędzy stronami oraz jej perspektywy; potencjalne efekty synergii postrzegane przez pryzmat szans pochodnych zinstytucjonalizowanej współpracy; główne zagrożenia dla bezpieczeństwa i potencjalna wspólna odpowiedź sojuszników na zagrożenia/wyzwania; potencjał społeczno-gospodarczy Australii, Indii i Japonii na tle świata i ich strategicznych sojuszników (UE i jej państw członkowskich, a także USA) oraz strategicznych rywali (Chiny i Rosja); poziom powiązań gospodarczych pomiędzy Australią, Indiami, Japonią i ze strategicznymi sojusznikami na tle powiązań z innymi partnerami; poziom konkurencyjności Australii, Indii i Japonii w handlu międzynarodowym, a także wnioski wynikające z tego faktu dla współpracy handlowej tych państw z Unią Europejską.
Podkreślić należy bardzo nowatorski charakter podjętych rozważań, na co wskazuje wielka perspektywa teoretyczna, z której wyłaniają się bogate badania empiryczne przeprowadzone z wykorzystaniem wielu progresywnych metod badawczych.
Na szczególne podkreślenie zasługuje (...) interdyscyplinarność, przejawiająca się także w doborze i wykorzystaniu szerokiego spektrum zróżnicowanej literatury (...). Dr hab. Joanna Garlińska-Bielawska, prof.