Znajomość sytuacji finansowej przedsiębiorstwa znajduje się w centrum uwagi nie tylko zarządu przedsiębiorstwa i jego służb,ponadto wielu ważnych interesariuszy, takich jak rynek kapitałowy, dostawcy, biegli rewidenci, konkurenci i inni.
Jednym z podstawowych narzędzi badania tej sytuacji jest analiza wskaźnikowa, a źródłem danych sprawozdanie finansowe. Polskie przedsiębiorstwa sporządzają je, zwykle opierając się na Polskich Standardach Rachunkowości, ale rośnie grupa przedsiębiorstw, dla których podstawą prawną są Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej.
Sprawozdania wg MSSF jest bardziej szczegółowe, lecz też pokaźnie bardziej zindywidualizowane. Bez wiedzy o zawartości poszczególnych pozycji takiego sprawozdania nie jest realne poprawne kalkulowanie wskaźników finansowych.
Najważniejszym celem monografii jest zaprezentowanie wskaźników finansowych wchodzących w skład narzędzi analizy finansowej obliczanych na podstawie sprawozdania według MSSF. Drugim celem jest omówienie formy sprawozdania wg MSSF z punktu widzenia analizy wskaźnikowej.
Do podstawowych walorów monografii należy zaliczyć (...) zilustrowanie przeprowadzenia analizy finansowej podmiotu sprawozdawczego na podstawie sprawozdań finansowych opracowanych według MSR/MSSF za pomocą kompleksowego i należycie opracowanego przykładu (...) [a także] odwołanie się w opisie teoretycznym i przykładach do relacji zachodzących pomiędzy sprawozdaniem jednostkowym, a także skonsolidowanym, z uwzględnieniem standardów MSR/MSSF.
Dr hab. Andrzej Piosik, prof. UE w Katowicach Profesor dr hab. Dariusz Wędzki jest kierownikiem Katedry Rachunkowości Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.