Zacięta, absurdalna walka toczona w koszmarze syryjskiej wojny domowej. Nowa powieść największego kronikarza katastrofalnej wojny w Syrii: historia trojga zwykłych ludzi, którzy muszą zmierzyć się z tragedią, uzbrojeni w mało więcej niż własną determinację.
Abdellatif umiera spokojnie w szpitalnym łóżku w Damaszku, mieście kontrolowanym przez reżim Assada. Jego ostatnim życzeniem, którego wykonanie powierza najmłodszemu synowi Bulbulowi, jest zostanie pochowanym w rodzinnym grobowcu w Anabiyi, wiosce, z której pochodzi ich rodzina.
Choć Abdellatif nie był perfekcyjnym ojcem, a Bulbul przed laty zerwał kontakt z rodzeństwem, mężczyźnie udaje się przekonać starszego brata, Husseina, i siostrę, Fatimę, aby wraz z ciałem ojca udali się w podróż do Anabijji – w końcu to tylko dwie godziny jazdy samochodem… Jest tylko jeden problem: Syria jest sparaliżowana wojną, a Anabijja leży w regionie Aleppo, pozostającym pod wpływem buntowników i frakcji ekstremistów.
Krajobraz dzieciństwa stał się nagle labiryntem okopów i terenem śmiertelnego niebezpieczeństwa. Decyzja rodzeństwa, aby odłożyć na bok dzielące ich różnice i uszanować ostatnie życzenie ojca, błyskawicznie przeobraża się z niewiele znaczącej sprawy w walkę o życie.
Abdellatif zaangażował się w działalność rewolucyjną, doprowadzając do wydania na siebie nakazu aresztu – dokumentu, który nie wygasa nawet po jego śmierci… Podróżując przez nękaną wojną Syrię, Bulbul wraz z rodzeństwem podąża także szlakiem własnych wspomnień.
„nieprzeciętna powieść drogi przypominająca »Kiedy umieram« Faulknera, ale rozgrywająca się w samym środku najbrutalniejszej wojny domowej w dziejach świata". The Wall Street Journal „Zaskakująca… Khalifa, niczym Faulkner, wykorzystuje bogactwo głosów i myśli, nieustannie zmieniając perspektywę narracji, lawirując między przeszłością a teraźniejszością.
Akcja powieści stale się pogłębia, powracając do opowiedzianych już historii i dodając kolejne szczegóły". Los Angeles Times „Pozbawiona uprzedzeń powieść o życiu w strefie wojny, która nie owija w bawełnę.
Khalifa, laureat medalu Naguiba Mahfouza za osiągnięcia w literaturze, pisze w wyjątkowo prosty, prawdziwy i wnikliwy sposób". Booklist „Powieść Khalify przypomina nie tylko o zgubnych skutkach wojen, lecz także o sile uczciwości i lojalności".
Publisher’s Weekly „Zapadający w pamięć portret niepokaźnych upokorzeń i gigantycznych traum syryjskiej wojny domowej. Umiejętnie skonstruowana powieść, na kartach której zawarto wstrząsającą ilość wiedzy zdobytej w wyjątkowo nieprzystępnych warunkach".
Kirkus „Lektura obowiązkowa. Najwyższa klasa literacka". New York Journal of Books Powyższy opis pochodzi od wydawcy.