Epicka opowieść o losach polskiej rodziny wpleciona w dramatyczne wydarzenia XX wieku zaczyna się z chwilą wybuchu I. Wojny światowej, a kończy po stu latach – w czasach współczesnych.
1 września 1939 roku. Mania i Ania Winne, pierwsze w rodzinie z podwarszawskiego Brwinowa bliźniaczki są już dorosłe. W tym wyjątkowo burzliwym dla losów Polski dniu Mania rodzi kolejne bliźniaczki - Kasię i Basię. Szczęście związane z urodzeniem córek przyćmi zaginięcie jej męża Pawła. Czy oznacza to owdowienie? Wówczas nikt tego nie wie. Tego feralnego dnia niemieckie kule dosięgły jeszcze nestora rodu - Antoniego. Ciężar odpowiedzialności za rodzinę musi wziąć na siebie Ania - bliźniaczka Mani.
podczas II wojny światowej rodzina Winnych przeżywa to samo, co setki tysięcy polskich rodzin. Niektórzy Winni walczą na europejskich frontach, inni zmagają się z okupacyjną codziennością: terrorem, głodem i groźbą wywózki do obozów koncentracyjnych. Mimo wojennej zawieruchy, życie płynie dalej: Winni kochają, nienawidzą, rodzą się im kolejne dzieci. Nadchodzi koniec II wojny światowej. Upragniona wolność niewiele ma jednak wspólnego z tym, o czym marzyli poprzez lata nazistowskiego terroru. Inwigilacja i represje ze strony komunistycznych rządów to chleb rutynowy powojennych lat. Jak Winni poradzą sobie w nowej rzeczywistości?
Ałbena Grabowska – lekarz neurolog-epileptolog (aktualnie pracuje w Szpitalu Dziecięcym w Dziekanowie Leśnym, pełni także funkcję sekretarza Polskiego Towarzystwa Epileptologii). Imię Ałbena, oznaczające kwitnącą jabłoń, zawdzięcza swym bułgarskim korzeniom. Matka trójki dzieci, która nie wyobraża sobie życia bez pisania. Wydała pomiędzy innymi powieść Lot nisko nad ziemią, a także I tom sagi Stulecie Winnych: Ci, którzy przeżyli (2014).