Jeszcze nie tak dawno powszechnie uważano, że inwestorzy operujący na rynkach finansowych zachowują się w sposób racjonalny, niczym kultowy Terminator, w którego postać wcielił się A. Schwarzenegger. Koniec lat 70.
XX w., kiedy to pojawiła się teoria perspektywy, pokazał, iż tak nie jest. Narodziły się finanse behawioralne cieszące się coraz pokaźniejszym zainteresowaniem wśród inwestorów. Ba, coraz więcej efektów nie tylko związanych z rynkiem kapitałowym można wytłumaczyć za pomocą teorii wywodzących się z tej dziedziny finansów.
oglądając dostępne książki na polskim rynku wydawniczym, można odnieść wrażenie, że finanse behawioralne należą do humanistycznego nurtu nauk ekonomicznych. Nic bardziej błędnego! Na świecie pojawiło się sporo rozmaitego rodzajów modeli, których autorzy starają się opisać zachowania inwestorów tak odmienne od modelu inwestora racjonalnego, który stworzyli D.
Ricardo i A. Smith. I właśnie o tym jest ta książka o modelach używanych w finansach behawioralnych. Niektóre z nich wydają się całkiem banalne, podczas gdy inne potężnie zaawansowane matematycznie. Przy pomocy tych modeli stało się możliwe wytłumaczenie określonych efektów w innowacyjnaniu inwestorów i niektórych anomalii występujących na rynkach finansowych.
Książka stanowi następny krok w edukacji tych inwestorów, którzy mieli już możliwość zapoznania się z podstawami finansów behawioralnych, a chcieliby wejść w to zagadnienie głębiej. Znacznie głębiej.
Mam nadzieję, że publikacja ta okaże się inspiracją do powstania nowych prac magisterskich i doktorskich w tym właśnie obszarze. Tytuł Finanse behawioralne Autor Krzysztof Borowski Wydawnictwo Difin EAN 9788379303960 ISBN 9788379303960 Kategoria Literatura, Finanse liczba stron 222 Format 230x160 mm Rok wydania 2014 Oprawa broszurowa