Historie starych miast pełne są tajemnic i duchów. A Moskwa jest nad wyraz stara i na każdej ulicy mieszka tam jakieś licho. Wsłuchując się wszmer wody i zawodzenie wiatru, można usłyszeć opowieści o minionych czasach, gdy włodarze moskiewskiego tronu, chcąc zapewnić sobie potęgę i ponadczasowość, gotowi byli dopasować się z nieczystymi siłami.
Niektórzy, ściszając głos, powiadają, iż i współcześnie na Kremlu z ochotą nadstawia się ucha, gdy ktoś szepcze o magicznych księgach, wojennych machinach, podróżach w czasie i portalach do innych rozmiarów.
Tropem jednej z takich historii podążają Julia, młoda doktorantka wydziału historii literatury rosyjskiej, i Aleksander, dziennikarz telewizyjny, a o ich przygodach opowiada nam Maciej Jastrzębski, mieszkający od lat w stolicy Rosji dziennikarz Polskiego Radia.
Julia i Aleksander wraz z grupą wspierających ich przyjaciół poszukują legendarnego księgozbioru będącego własnością najokrutniejszego z carów, Iwana Groźnego. Jak się okazuje, nie są jedynymi zainteresowanymi dotarciem do ukrytej w moskiewskich podziemiach biblioteki, której od wieków poszukują ludzie opętani żądzą władzy...
A że jesteśmy w Moskwie, to historia i współczesność, legendy i rzeczywistość splatają się ze sobą jak włosy w warkoczu. Mnisi i władcy, enigmatyczne manuskrypty i niezwykłe artefakty - kiedy już raz zanurzysz się w tym świecie, ciekawość nie pozwoli ci go opuścić, tak długo, jak nie zamkniesz ostatniej strony.
Tylko ostrożnie - ciekawość to przecież pierwszy stopień do piekła... Tajemnica, mistycyzm, emocje. A wszystko to misternie utkane w opowieść o niedużo znanej Moskwie. Tej dzikiej z czasów Rusi po dzisiejszą Rosję.
Pasjonująca lektura. Janusz Leon Wiśniewski, naukowiec i pisarz Moskwa, zaginiony księgozbiór, nieodgadniony mnich, lustro króla Salomona. Ostatnia książka Macieja Jastrzębskiego, to pełnokrwista powieść.
Trochę w duchu Michaiła Bułhakowa, ale zamiast diabła ulicami chadza anioł stróż. Przed państwem pasjonująca podróż po rosyjskiej stolicy, po jej parkach i ukrytych pod Kremlem tunelach. Ruszajcie, zapierająca dech w piersiach przygoda gwarantowana.
Maria Przełomiec, publicystka i autorka programu Studio Wschód w TVP Info Na pierwszym miejscu Warszawa, a na drugim Moskwa. W stolicy Rosji jest jakiś czakram. Ja to czuję, Jastrzębski też. I wyczują to wszyscy czytelnicy,,Przekleństwa", bo tajemnica, na której fundowana jest Moskwa, aż bucha z tej książki.
Rosyjskość to magia; biała lub czarna, dobra albo zła, ale właśnie magia. Jastrzębski to wie. I wie dużo innych rzeczy, zaskakujących dla Polaków. Mnie jego świat zafascynował. Wciągnie i was. Piotr Skwieciński, publicysta i dyrektor Instytutu Polskiego w Moskwie Legendy o podziemnym świecie wydrążonym pod Moskwą, od pokoleń poruszają wyobraźnię Rosjan.
Maciej Jastrzębski zna owe opowieści, znakomicie zna także idealnie Rosję, dlatego połączenie tych dwóch komponentów w jedną - sensacyjną fabułę było tylko kwestią czasu. Dla czytelnika jest to doskonała okazja, aby wraz z intrygą wchłonąć konkretną porcję wiedzy o dziejach i współczesności rosyjskiej metropolii.