ASTERIKS I OBELIKS OBCHODZĄ 50. URODZINY!
Wbrew od wielu lat pojawiającym się prognozom czarnowidzów, nadal ukazują się kolejne tomy przygód sławnych galijskich wojowników, Asteriksa i Obeliksa. Nestor francuskiego komiksu, Albert Uderzo, nie zamierza kończyć rysowniczej kariery, czego dowodem jest 34. Album serii. Jest to tom wyjątkowy, gdyż narysowany specjalnie na okrągłą, PIżĆDZIESIĄTĄ rocznicę narodzin sagi o celtyckich wojownikach przeciwstawiających się potędze Cezara!
Asteriks i jego przyjaciele pojawili się po raz pierwszy na łamach magazynu komiksowegoPilotew roku 1959. Scenariusz linii pisał autor wspaniałegoMikołajka, René Goscinny, a rysunkami zajmował się Albert Uderzo. Ich współpraca trwała prawie dwadzieścia lat - po śmierci Goscinnego Uderzo sam kontynuował pracę nad cyklem.
Jak przystało na prawdziwe urodziny, pod bramą osady galijskich bohaterów pojawia się cały tłum gości, znanych czytelnikom z poprzednich tomów serii: i przepiękna Kleopatra ze swoim złośliwym kochankiem Cezarem, i ważący niezwykłe napoje druidzi, i szalony architekt Numernabis, i ciągle zatapiani przez Galów wikingowie...ały świat antyczny zjechał się nad armorykańskie klify. Oczywiście, niezwykli goście przywieźli ze sobą niezwykłe prezenty, jakimi chcą obdarować Asteriksa i Obeliksa, a także pozostałych jubilatów - czyli wszystkich mieszkańców Wioski Szaleńców.
Spotkanie urodzinowe jest okazją nie tylko do wspomnień,na ogół do snucia znacznych projektów na przyszłość! Asteriks i jego przyjaciele wcale się nie zestarzeli, nadal są pełni woli walki z Rzymianami, żądzy przygód i poznawania najdalszych zakątków świata. Czyżby Uderzo planował dla nich kolejne podróże?
Rocznicowy album został genialnie, drobiazgowo narysowany, a także wzbogacony wieloma rzadko spotykanymi w sztuce komiksowej pomysłami graficznymi - jak przewodnik turystyczno-kulinarny po Galii czy przeróbki popularnych obrazów na modłę "galijską". Poza tym tom ten pełen jest cytatów i nawiązań do poprzednich części procesu, co bez dwóch zdań sprawi wielką frajdę milionom zwolenników Asteriksa na całym świecie.