Głównym celem publikacji było podsumowanie i ocena zmian w zakresie polityki rodzinnej i ich skutków o ekonomicznym, społecznym i politycznym charakterze po 1989 r. Każdy etap owych zmian na przestrzeni tych trzech dekad charakteryzował się swoistymi uwarunkowaniami, rozwiązaniami, reakcjami i konsekwencjami. Połączenie wiedzy na ten temat oraz wspólna refleksja naukowa po tylu latach doświadczeń w tym obszarze powinny stanowić nieocenioną wartość poznawczą i utylitarną, tak dla dalszej nauki, jak i praktyki.
Ze względu na fakt, że sam tytuł publikacji obejmuje wielki zakres tematyczny została ona podzielona na pięć obszerniejszych części pierwsza Polityka rodzinna Bilans 30-lecia, druga Rodzina aksjologia i unormowanie, trzecia Polityka społeczna na rzecz rodzin wobec wybranych grup społecznych, czwarta Instrumenty wsparcia rodziny w ramach prowadzonej polityki i piąta Polityka społeczna na rzecz rodzin wobec nowych wyzwań.
Atutem książki jest interdyscyplinarny charakter wskazujący na wielowątkowość i złożoność problemów, najróżniejszych kwestii i zagadnień związanych z szeroko rozumianą polityką na rzecz rodzin. Odwołania do wyników badań przeprowadzonych poprzez autorów wswoich artykułach podnoszą rangę naukową niniejszej publikacji. Wyraźnym wkładem jest też połączenie w tej publikacji teorii z praktyką poprzez zaprezentowanie wyników badań środowiska naukowego oraz doświadczeń pracowników socjalnych (praktyków), pracujących na co dzień z rodzinami, wykonując zadania w zakresie polityki na ich rzecz.