Niniejszy podręcznik gromadzi podstawowy kurs ekonometrii i jest asygnowany dla studentów różnorodnych dyscyplin ekonomicznych. Prezentowane zagadnienia są podawane od podstaw i nie są nadmiernie niełatwe pod względem formalnym.
Autorowi udało się w sposób plastikowy, bez odsyłania do innowacyjnej matematyki albo statystyki, za to ze wskazaniem możliwości aplikacyjnych, omówić zagadnienia przede wszystkim uważane za nieprzystępne. Książka będzie ponadto przydatna tym wszystkim, którzy prowadzą analizy ekonomiczne, a nie dysponują szeroką wiedzą matematyczno-statystyczną.
W podręczniku w sposób uporządkowany przedstawiono kolejne etapy budowy modelu ekonometrycznego, wybór zmiennych do modelu oraz podstawowe metody szacowania jego parametrów, wraz z oceną trafności tego oszacowania, oraz przekazano pod dyskusję problem zastosowania tego modelu do celów prognostycznych.
Odrębną część stanowi omówienie modeli nieklasycznych. Warto podkreślić, iż w każdym z rozdziałów zawarto dobrze przypasowane i szczegółowo przeanalizowane przykłady ilustrujące prezentowane w rozdziale zagadnienie optymalnie o charakterze teoretycznym lub użytecznym (...).
Każdy z rozdziałów, oprócz pierwszego, zakończony jest sporą liczbą przykładów do samodzielnego rozwiązania (...). Kontrolę stopnia opanowania materiału ułatwiają rozwiązania wszystkich zadań zamieszczone w odrębnym rozdziale na końcu podręcznika.
Dr hab. Maria Balcerowicz-Szkutnik, prof. UE Katedra Metod Statystyczno-Matematycznych w Ekonomii Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach Dr Mieczysław Sobczyk jest doświadczonym dydaktykiem, związanym z Zakładem Statystyki i Ekonometrii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.