Przedmiotem pracy jest pozycja pań w Parlamencie Europejskim i społeczne uwarunkowania ich uczestnictwa w polityce. Dysertacja gromadzi szersze studia na temat kulturowych i społecznych mechanizmów partycypacji kobiet w polityce państw europejskich, przedstawia genezę kategorii równości płci, opisuje prawne i instytucjonalne mechanizmy promocji kobiet w krajach Unii Europejskiej, żeby ostatecznie skoncentrować się na działalności kobiet deputowanych do PE.
Rozprawa powstała w wyniku przyjęcia się dwóch obszarów tematycznych: analizy Parlamentu Europejskiego i jego roli w systemie instytucjonlanym Unii Europejskiej, a także kwestii uczestnictwa kobiet w procesie podejmowania decyzji.
Za cel badawczy postawiono sobie zweryfikowanie hipotezy, iż kobiety mimo wspólnej płci biologicznej, nie reprezentują na arenie publicznej wspólnej żeńskiej tożsamości i odrębności i dlatego nigdy nie staną się zbiorowym podmiotem politycznym, czego przykładem jest ich działalność w Parlamencie Europejskim.
Kobiety mogą stać się podmiotem politycznym opartym na swego typu solidarności po to, aby zająć wiekszą przestrzeń w sferze publicznej, w ramach której - już zgodnie ze swymi odmiennymi interesami, zainteresowaniami i poglądami politycznymi - mogłyby je artykułować i realizować.
Dysertacja składa się ze wstepu, w którym opisano metody i techniki badawcze zastosowane w pracy, czterech rozdziałów oraz zakończenia, gdzie przedstawiono realne prognozy dotyczące dalszego uczestnictwa pań w Parlamanecie Europejskim i ich wpływu na politykę zjednoczonej Europy.
Pierwszy rozdział gromadzi krótki opis historii studiów nad rolą kobiety w życiu publicznym dokonany z punktu widzenia filozofii, socjologii, psychologii i politologii i zróżnicowanych perspektyw badawczych (aksjologicznej, instytucjonalnej, funkcjonalnej, feministycznej).
W rozdziale drugim koncentrowano się na instytucjonalnej płaszczyźnie zasady równości kobiet i panów w życiu politycznym, omówiono rozwiązania konstytucyjne i ustawowe przyjęte w tej dziedzinie w państwach UE i mechanizmy użytkowane przez partie polityczne.
Rozdział trzeci określa miejsce Parlamentu Europejskiego w systemie politycznym Unii Europejskiej, a także gromadzi szczegółowe analizy danych dotyczących udziału kobiet w reprezentacjach krajowych do PE, w poszczególnych frakcjach, komisjach oraz władzach tego gremium.
W rozdziale czwartym dokonano analizy rzeczywistego wpływu polityczngo kobiet na decyzje podejmowanie poprzez PE i przedstawiono motywacje działań politycznych podejmowanych przez kobiety (światopogląd polityczny, aprobata albo dezaprobata postmaterialnych wartości, kwalifikacje zawodowe, pochodzenie).
W zakończeniu formułowano prognozy dotyczące pozycji pań w PE wynikające z rozszerzenia UE, zmian na europejskiej arenie politycznej i konsekwencji, jakie mogłoby przynieść rewolucja konserwatywno-republikańska.