Socjologia życia publicznego jest książką o tym, co w społeczeństwie demokratycznym budzi najżywsze emocje, o tym co się dzieje z nami, obywatelami, instytucjami państwa, a także organizacjami pozarządowymi.
Mowa tu o władzy i jej nadużyciach, o naszej wolności i sposobach jej używania, o naszych konfliktach i ulotnych chwilach zbiorowych uniesień, o cnotach obywatelskich i skutkach ich zaniku. Nade wszystko jest to jednak książka o mechanizmach i prawidłowościach społecznych, rządzących życiem publicznym.
Ma ona wszelkie walory podręcznika, który powinien zainteresować studiujących socjologię i politologię. Ale zarazem jest to książka, która może wzbogacić intelektualnie działaczy społecznych, polityków czy wreszcie aktywnych obywateli, traktujących odzyskaną wolność poważnie, a swoje działanie w różnorodnych wymiarach życia publicznego poddających racjonalnej analizie.
W końcu jest to tez próba sformułowania pola badawczego nowej subdyscypliny socjologii, której nazwa znalazła się juz w tytule książki. Rynkowy i czytelniczy sukces pierwszego wydania książki (m.in. Była nominowana do Nagrody im.
Jana Długosza) skłonił wydawcę do jej szybkiego wznowienia.