Anatomia społecznego wstydu i wykluczenia. Autor, francuski socjolog i filozof, miał na koncie mnóstwo książek, pomiędzy innymi biografię Foucaulta, gdy uświadomił sobie, iż o ile poprzez lata zajmował się wykluczeniem i homofobią, o tyle nigdy nie przeanalizował tego, co naznaczyło całe jego życie: podziału klasowego i biedy.
Wraca na prowincję, do rodzinnego domu i opisuje wszystko to, czego zawsze tak szczególnie się wstydził i przed czym uciekał: poczucie krzywdy, upokorzenia, potrzebę społecznego uznania. Opowiada o swoich rodzicach - matce sprzątaczce i ojcu robotniku - o ich rozpaczliwych staraniach, by przebić szklany sufit, polepszyć byt, dokształcić się; o ich politycznych wyborach, życiowych decyzjach, a wszystko to podbudowuje wnikliwą analizą społeczeństwa kapitalistycznego i francuskiej prowincji.
Eribon odpowiada na mnóstwo pytań, które można by odnieść także do polskiego społeczeństwa i sposobów, w jakie ono ewoluuje. Znakomicie napisana książka, która pomaga zrozumieć sporo aktualnych zjawisk polityczno-społecznych, w tym protest żółtych kamizelek.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.