Bezkresne połoniny, bukowe lasy, dzikie ostępy, nieistniejące łemkowskie i bojkowskie wsie, zagubione w beskidzkim krajobrazie drewniane cerkwie i kościoły - to tylko część nieszablonowych atrakcji, które przyciągają w Bieszczady i i Beskid Niski turystów szukających kontaktu z nieskażoną przyrodą i swoistej przestrzeni wolności. Właśnie dla nich powstał niniejszy przewodnik. Propozycje tras opatrzone są profilami wysokości i informacjami użytecznymi, które ułatwią zaplanowanie niebanalnej wycieczki adekwatnej dla każdego miłośnika górskich wędrówek oraz turystów poruszających się samochodem, rowerem, a nawet konno.
Natalia Figiel - absolwentka Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodnik górski związany z krakowskim Studenckim Kołem Przewodników Górskich. Intensywnie zajmuje się działalnością w Kole - prowadziła dwa kursy przewodnickie, czynnie uczestniczy w bieżących szkoleniach. Współpracuje z Centralnym Ośrodkiem Turystyki Górskiej PTTK. Większość czasu spędza w górach, najczęściej w Karpatach, ale nie tylko - podróżowała po krajach Europy Zachodniej, Bałkanach (które darzy specjalną atencją), Turcji, brała też udział w wyprawach do Mongolii, na Syberię, w Kaukaz i Ural Polarny.
Paweł Klimek - przewodnik beskidzki związany ze Studenckim Kołem Przewodników Górskich w Krakowie, dwukrotnie prowadził kursy przewodnickie, od kilku lat regularnie prowadzi wykłady dla przyszłych przewodników. Góry są jego prawdziwą pasją - każdą wolną chwilę stara się użyć do poznawania i odkrywania ich uroków i tajemnic. Od kilku lat współpracuje z Wydawnictwem Bezdroża, m.in. Przy przewodnikach Czechy i Słowacja, do których napisał „górskie" rozdziały. Jest współtwórcą koncepcji linii przewodników górskich Bezdroży - autorem i redaktorem przewodników narciarskich (tomy Bieszczady i Beskid Niski), przewodnika Góry Fogaraskie oraz tomów Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Beskid niewielki, Beskid Makowski i Sudety. Drugą jego pasją jest fotografia: Dzięki niej odkryłem, iż każde miejsce ma dziesiątki wcieleń - zależnie od pory roku, dnia, pogody. W górach zawsze jest coś, co powoduje, że przystajemy na chwilę zdumieni i zadumani - choćbyśmy już znali je na wylot i bywali dziesiątki razy. Dlatego za każdym razem warto chodzić po górach.