Wyróżnienie jurorów w konkursie „Brakująca Litera" na najlepszą polską książkę 2020 roku.
Wisia, Halina i Lonia znają się jak to w znikomych miasteczkach: niby od lat, lecz bez głębszej zażyłości. Szczęśliwym trafem zapisują się na te same zajęcia z ceramiki. Wkrótce stają się sobie coraz bliższe i coraz bardziej nawzajem potrzebne.
Na pierwszy rzut oka dzieli je wszystko: posiadają różne sytuacje rodzinne, style życia... Co więcej, mają ugruntowane poglądy na siebie, świat czy sferę duchową. Gdyby ktoś próbował zmienić je na siłę, pewnie nic żeby nie wskórał, lecz jeśli za przykład innego myślenia służy przyjaciółka (albo i dwie!), którą się lubi i szanuje, zmiana nadchodzi jak cicha woda — niezauważalnie, a produktywnie. I może wywrócić wszystko do góry nogami!
Powieść utkana jak quilt: z codzienności i świąt, radości i wzruszeń, dołków i górek. Szarą nitkę czasem trzeba spruć, zastąpić ją czerwoną, jeden materiał przykryć innym. W wyniku czego dostajemy historię o życiu — jak makata pełną odcieni, kształtów i ekspresji.
A jeśli chcecie się dowiedzieć, co przydarzyło się przyjaciółkom, poszukajcie kontynuacji: „Lepsze czasy" oraz „Jasna sprawa".
***
„»Bądź dobrej myśli« – te słowa warto powtarzać sobie kilkanaście razy dziennie. Kto wie, może staną się one zalążkiem przyjaźni podobnej do tej, jaka połączyła bohaterki powieści Pauliny Płatkowskiej. Zachęcam do przeczytania tej mądrej, miejscami przewrotnej historii wszelkich, których pociągają tajemnice damskiej duszy. A tym z nas, którym nieprzystępno przychodzi dostrzeganie w życiu jego pozytywnych stron, przepisuję książkę »na receptę«. Daję słowo: skuteczniejsza niż pigułki!" – Ewa Gruda, literaturoznawczyni.