Spis treści: Część I Bunt ks. Michała Glińskiego I Kariera ks. Michała Lwowicza Glińskiego II Konflikt Glińskiego z członkami rady wielkoksiążęcej III U szczytu sławy - Kleck i upadek IV Bunt Glińskich - wojna i jej skutki V Łopuszna - Smoleńsk - więzienie - Orsza VI Powrót do łask - ponowny upadek i śmierć Epilog Pokłosie.
Potomstwo braci Lwowiczów w Rosji Indeks nazwisk Bibliografia Wykaz skrótów Spis tablic genealogicznych Spis map i schematów Notka o książce: Historia rodu książąt Glińskich opowiada o ich rodowodzie i głównych przedstawicielach, którzy zaistnieli na scenie politycznej obszernego Księstwa Litewskiego.
Bunt księcia Michała Lwowicza Glińskiego i jego braci wobec króla Zygmunta I i części jego rady hospodarskiej prezentuje złożone stosunki polityczno-społeczne i religijne na Litwie. Wystąpienie zbrojne Glińskich przeciw władcy spowodowało masowa emigracje większości członków rodu oraz ich klienteli do szerokiego Księstwa Moskiewskiego.
Praca opisuje powiązania rodowe nie tylko książąt i mężczyzn litewskich,również książąt ruskich i panującej dynastii Rurykowiczów w Wielkim Księstwie Moskiewskim na wielu tablicach genealogicznych. Dodatkowo znajdują sie tam liczne opisy bitew oręża polsko-litewskiego z wojskami moskiewskimi i tatarskimi, przedstawione ponadto na schematach.
Książka kończy sie historią losów potomków Lwowiczów Glińskich, którzy żyli w skomplikowanych czasach okrutnych rządów cara Iwana IV Groźnego... Notka o autorze: Ryszard Przybyliński (ur. W 1955 w Odolanowie).
W 1979 r. Ukończył w Toruniu Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Rakietowych i Artylerii w specjalności rakiet operacyjno-taktycznych. Dalsze swoje życie związał z Choszcznem w województwie zachodniopomorskim.
W latach następnych ukończył magisterskie studia historyczne w Wojskowym Instytucie Historycznym. Tamże w 2000 r. Rozpoczął studia doktoranckie, których nie ukończył z powodu likwidacji WIH. W 2002 r. Mjr Ryszard Przybyliński zakończył zawodową służbę wojskową.
jednocześnie rozpoczął pracę jako nauczyciel historii w gimnazjum w Pełczycach, później w szanowanie, a następnie w Zespole Szkół Nr 1 w Choszcznie, także jako nauczyciel historii, gdzie stworzył pierwszą klasę licealną o profilu mundurowym, której został wychowawcą.
aktualnie oddaje sie pracy twórczej w dziedzinie historii. Zainteresowania badawcze Autora skupiają sie na końcu epoki przeciętniewiecza i wieku XVI. Jego debiutem literackim była biografia "Hetman szeroki koronny Mikołaj Mielecki (ok.
1540-1585)", wydana dwukrotnie w latach 2002 i 2003.