Ryzyko wychowawcze, jedno z najwazniejszych dziel w dorobku ks. Luigiego Giussaniego, wyraza troske, ktora zajmuje centralne miejsce w calej jego propozycji pewnej drogi. Pisze o tym we Wstepie do niniejszej ksiazki:,,Glownym tematem naszych rozwazan jest wychowanie".
najistotniejsze wsrod propozycji Autora jest przekazywanie tradycji, w ramach dzisiajniejszego doswiadczenia, majace na celu wyzwolenie mlodziezy i stworzenie jej najlepszych warunkow do krytycznej oceny kazdego aspektu rzeczywistosci.
Z,,ryzyka" konfrontacji z otaczajacym nas srodowiskiem powstaje osobowosc tego, kto podlega procesowi wychowania, tzn. Ksztaltuje sie,,,rodzi sie" jego wolnosc. Na stronicach tej ksiazki zobaczyć mozna swiezosc koncepcji wychowawczej, wyrastajacej z zycia i doswiadczenia Autora, najpierw jako nauczyciela w mediolanskim Liceum Berchet, a nastepnie jako wykladowcy na tamtejszym Uniwersytecie Katolickim - owoc glebokiej znajomosci ludzkiej natury, a jednoczesnie, historycznych i kulturowych uwarunkowan wspolczesnego czlowieka.
To ksiazka nad wyraz aktualna, pokaźny etap w przyblizeniu nam czlowieczej i duchowej drogi ks. Giussaniego. LUIGI GIUSSANI (1922-2005) studiowal na Wydziale Teologicznym w Venegono, gdzie ukonczyl Seminarium Duchowne i przez kilka lat byl wykladowca.
W 1954 r. Porzucil nauczanie w seminarium, by zajac sie edukacja mlodziezy licealnej. W latach 1964-1990 wykladal Wstep do teologii na Uniwersytecie Katolickim w Mediolanie. W polowie lat piecdziesiatych powolal do zycia Ruch Comunione e Liberazione (Komunia i Wyzwolenie), obecny teraz we Wloszech i w niemal dziewiecdziesieciu krajach swiata.