Część druga Przewodnika po konstytucji Kanady omawia artykuły Aktu Konstytucyjnego z 1982 r. Celem publikacji jest wyjaśnienie niejednokrotnie suchych i technologicznych zapisów nowszego z dwóch najważniejszych dokumentów pisanej części konstytucji Kanady.
Komentarze prezentują szerszy kontekst uregulowań konstytucyjnych, poprzez odwołania do innych aktów prawnych, jak w dodatku niepisanych części konstytucji. Co wyraźne, aby zrozumieć zapisy Aktu Konstytucyjnego z 1982 r., a w szczególności stanowiącej jego część Kanadyjskiej Karty Praw i Wolności, konieczne jest również sięgnięcie po najważniejsze orzeczenia i opinie wydane przez Sąd Najwyższy.
Bez uwzględnienia tych interpretacji niemożliwe jest zrozumienie wpływu kanadyjskich uregulowań konstytucyjnych na zmiany społeczno-polityczne, które dokonały się w ciągu ostatnich 35 lat. Tak jak część pierwsza Przewodnika po konstytucji Kanady, tak i druga nie rości sobie praw do bycia publikacją o charakterze wyczerpującym, przeciwnie ma stanowić konkretną bazę do dalszego zgłębiania kanadyjskiego prawa konstytucyjnego.
Marcin Gabryś - doktor nauk humanistycznych (specjalność nauki o polityce), kanadysta. Adiunkt w Zakładzie Kanady Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się problematyką polityczną Kanady, w szczególności polityką zagraniczną, północnymi regionami Kanady, a także zagadnieniami ustrojowymi.
Autor monografii (Stosunki kanadyjsko-amerykańskie w polityce premiera Pierre'a Elliotta Trudeau 1968-1984, 2010), opracowań naukowych (Państwo i społeczeństwo: kanadyjska myśl społeczna, polityczna i prawna, 2012), a także kilkunastu artykułów naukowych i redaktor prac zbiorowych w języku polskim i angielskim dotyczących problematyki kanadyjskiej.
Redaktor naczelny czasopisma TransCanadiana. Polish Journal of Canadian Studies. Stypendysta m.in. International Council for Canadian Studies, a także Department of Foreign Affairs and International Trade.
Kierownik grantu badawczego Narodowego Centrum Nauki Kanada jako mocarstwo selektywne. Profesor wizytujący w York University, McGill University, a także University of Ottawa. Prezes Polskiego Towarzystwa Badań Kanadyjskich w latach 2013-2016.
Komentator wydarzeń politycznych związanych z Kanadą.