Powstania Śląskie – po I wojnie światowej Górny Śląsk nie został przyłączony do Polski. O jego dalszym losie miał zadecydować plebiscyt. Równocześnie odrodzona Rzeczpospolita, jak i Niemcy zainteresowane były przejęciem bogatego regionu.
Mieszkańcy Śląska trzykrotnie sięgali po broń, aby wywalczyć jak najlepsze warunki powrotu do Polski. Ale byli również Ślązacy, którzy woleliby pozostać w granicach Niemiec. Konflikty zbrojne, propaganda, bojówki, terror, korpus wojsk międzynarodowych, strajki i trudne wybory.
Codzienność Ślązaków w latach 1919 – 1921. Gustlik mieszka w Bytomiu. Ojciec niedawno wrócił z wojny. Jeden wujków zginął, od drugiego nie ma wiadomości. A walka o Śląsk dopiero się inicjuje. Pomiędzy podwórkiem, gołębnikiem, a Domem Polskim zwanym „Ulem" krzyżują się ludzkie losy.
Decyzje narzucone poprzez mocarstwa, wybory zróżnicowanych grup Ślązaków, domowe plany i próby normalnego życia przerywane są kolejnymi powstaniami. W życiu chłopca strach o bliskich miesza się z radością z hodowli gołębi, które nie uznają granic i latają po polsko – niemieckim pograniczu śląskim.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.