Osiedleńcy. Józef i jego rodzina to opowieść o pierwszych latach ujarzmiania Ziem Zachodnich, a precyzyjnie Szlagowa, czyli późniejszego Słupca, jednej z dzielnic Nowej Rudy. Bruno Rataj w fascynujący sposób pokazuje prawdziwe powojenne historie i świat, który pamięta.
W jego książce mieszają się najróżniejsze języki i obyczaje, bo tak właśnie wyglądał ten kulturowy tygiel Ziem Odzyskanych w 1947 roku i późniejszych latach. Lektura obowiązkowa nie tylko dla lokalnych patriotów.
Józef zdziwiony nie wierzył własnym oczom. Przypomniał sobie dzisiaj, jak z Mancią w lecie tamtego roku spacerowali i zapoznawali się ze Słupcem. Kiedy przechodzili tędy, to przed tym domem Mancia zatrzymała się i powiedziała: Ze wszelkich domów na tej uliczce, najszczególniej podoba mi się ten.
Ma taki efektowny brązowy kolor. Mapokaźny ogródek z kilkoma drzewkami owocowymi. O! sprawdź! Jaką ma śliczną altankę przed wejściem. Można by wieczorami w niej siadać i wdychać zapach maciejki posianej pod oknami.
Wtedy dość obcesowo wybił ją z marzeń, mówiąc: Nie fantazjuj. To nie jest nasz dom. W takim razie mam dla mężczyzny jeszcze jedną wyraźną wiadomość oznajmił kierownik: W tym roku, wspólnie z księdzem proboszczem Ernestem, organizujemy po raz pierwszy po wojnie, na tym terenie, pierwszą komunię świętą dla polskich dzieci.
mężczyzny starszy syn będzie mógł do niej przystąpić. Udział wezmą roczniki 1937-36 i starsze te opóźnione. Po kościelnych celebracjach wszyscy wraz z rodzicami spotkają się tu w szkole. Będą ustawione stoły i będzie poczęstunek dla dzieci, przystępujących do sakramentu.
Będą także robione zdjęcia zbiorowe i indywidualne. Tytuł Osiedleńcy. Józef i jego rodzina Autor Bruno Rataj Wydawnictwo Mamiko EAN 9788366934559 ISBN 9788366934559 Kategoria Literatura, Obyczajowa ilość stron 146 Rok wydania 2022 Oprawa broszurowa