Pierwsza część procesu z komisarzem Jakubem Mortką
W zimową noc w willi na Ursynowie wybucha pożar, w którym ginie biznesmen, a jego żona, celebrytka, zostaje ciężko poparzona. Przez chwilę wygląda to na nieszczęśliwy wypadek. Poprzez krótką chwilę.
Sprawę prowadzi komisarz Mortka, przenikliwy człowiek w prestiżowej komórce policji, która potrafi doszczętnie zrujnować życie osobiste. Tao z pozoru proste dochodzenie coraz bardziej się gmatwa i niepostrzeżenie inicjuje pogarszać i tak już trudne relacje komisarza z byłą żoną.
Czy Mortce uda się rozwiązać sprawę, zanim dojdzie do kolejnej tragedii? Jaki cel ma podpalacz? Dlaczego wybiera akurat te, a nie inne domy? A może zależy mu na konkretnej osobie, a pozostałe podpalenia posiadają odwrócić uwagę? Czy żeby wyegzekwować sprawiedliwość, komisarz naciągnie granice prawa?
Chmielarz pokazuje współczesną Polskę na nieprzyjemnym obrazku: dorosły mężczyzna, wykonujący szczególnie nieprzystępną pracę, nie jest w stanie wynająć samodzielnego mieszkania, inny wyładowuje swoje frustracje, pijąc i bijąc żonę, kolejny zrobi wszystko dla kariery… wyjątkowo to przykre, lecz i wyjątkowo prawdziwe. I w tej prawdziwości tkwi siła Podpalacza.
Ewa Wrona, portalkryminalny.pl
najlepszy polski kryminał, jaki czytałem w tym roku. A przecież to debiut niespełna trzydziestoletniego pisarza.
Piotr Kofta, „Wprost"
Na uwagę zasługuje pokazanie siermiężności policyjnej codzienności i przestępczej aktywności oraz konieczność uświadomienia sobie, że prawo, by usankcjonować sprawiedliwość, musi czasami wejść w milczący sojusz z bezprawiem.
Bernadetta Darska