Kochankowie Burzy to monumentalne dzieło życia Elżbiety Gizeli Erban. Porywająca opowieść o sporej miłości, dla której tło stanowią wydarzenia poprzedzające wybuch powstania styczniowego. Śledząc losy młodziutkiej Niny, czytelnik przenosi się do czasów, gdy honor i obowiązek wobec Ojczyzny były cenniejsze niżeli własne życie.
Autorka w obrazowy sposób odwzorowuje panujące wtedy nastroje, mody i realia codzienności. Wyczarowuje przed naszymi oczami dawno miniony świat, pełen równocześnie wystawnych balów, jak i krwawo tłumionych zamieszek.
Świat mało znany dla wielu czytelników, a jednocześnie urokliwy jak sceneria ziemiańskiego dworku i pasjonujący jak najmocniej wciągająca salonowa intryga. W czwartym tomie cyklu -Martwa cisza – hrabiostwo Klonowieccy wracają do Makowa, gdzie upajają się swoją miłością.
Niebawem jednak zawisną nad nimi czarne chmury, bo choćby najlepiej dobraną parę mogą poróżnić tajemnice i niedopowiedzenia. Nina domyśla się, że mąż bierze udział w spisku posiadającym na celu odzyskanie poprzez Polskę niepodległości.
Zlękniona o ukochanego, z każdym dniem czuje się coraz gorzej. Kiedy się okazuje, że niepokojące symptomy zdrowotne są rezultatem ciąży, Aleks zdaje się najszczęśliwszym człowiekiem na świecie. Wkrótce wybucha jednak powstanie, Klonowiecki staje na czele jednego z oddziałów, a w życiu Niny nic już nie będzie wyglądało jak dawniej...
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.