13 opowieści to 13 opowiadań o losach podchorążych i oficerów w polskiej armii na zachodzie. Tak pisze o książce Józef Hen: „…Zastanawiająca jest w Trzynastu opowieściach Pruszyńskiego ta zasobność bohaterów milczących, gorzkich, z ranami w duszy i na ciele właśnie, wyraźnych alter ego autora, a przecież obarczonych świadomością klęski.
Oto Manuel z Odejść i powrotów rozmyśla w czołgu w trakcie kampanii normandzkiej: „Daremność. Głucha, zawistna niechęć do każdej krytycznej myśli; niewolniczy, bydlęcy kult dla najgłupszej chwalby tego, co swojskie, ze swojską głupotą na czele.
Pełne zwycięstwo klik, klanów i kast przeciw samotnej jednostce i biernej, bezradnej masie". „To wszystko są fakty - powiedział mi Pruszyński o Trzynastu opowieściach. - Nigdy nie wymyśliłem żadnej fabuły".
„A Trębacz z Samarkandy?" - zapytałem. Skinął głową. „Tak, Trębacz jest wyjątkiem. To kombinacja. Lecz właśnie o Trębaczu wszyscy myśleli, że jest to prawdziwe wydarzenie, do tego stopnia, że Anders kazał zarządzić śledztwo - chodziło o tę niedzielną zbiórkę na rynku - kto dał rozkaz, skąd ta samowola"… Powyższy opis pochodzi od wydawcy.