Czy miłosc to uczucie tylko dla głupcow$950 A moze to uczucie tylko dla odwaznych$951 Pod piorem najwybitniejszych pisarzy dylematy te zyskuja uzupełniające, nieoczywiste znaczenia. Temat miłosci brały na warsztat najistotniej błyskotliwe i niepokorne talenty literackie.
Od XIX-wiecznych klasykow: Antoniego Czechowa czy Hansa Christiana Andersena, poprzez XX-wiecznych mistrzow: Jamesa Joyce'a i Trumana Capote'a, az po przenikliwych obserwatorow codziennosci XXI wieku: Margaret Atwood czy Etgara Kereta.
Noblisci, klasycy literatury, pisarze warci odkrycia albo ponownej lektury opisuja miłosc w jej nieskonczonych odcieniach. Walczaca do granic poswiecenia. Uległa, czuła i ufna. Odrzucona, nieszczera i potraktowana jako interesowna.
Krotka jak błahostka. Zmieniajaca tory zycia. Godna najwyzszego podziwu albo tylko wzruszenia ramionami. Miłosc spadajaca jak grom z jasnego nieba albo przeciwnie rodzaca sie powoli, majaca za fundament spokojna i wyprobowana przyjazn.
LEKTURA DO CZYTANIA Z MIŁOSCIA. Kaj spojrzał na nia; była taka piekna, nie wyobrazał sobie madrzejszej, piekniejszej twarzy, nie wydawała mu sie juz z lodu, jak wtedy, gdy machała do niego reka zza szyby; w jego oczach była perfekcyjna (...).
HANS CHRISTIAN ANDERSEN, przekład: Bogusława Sochańska Chciałbym byc schodami, długimi schodami, ktore ty czyscisz, pomyslał, i wiedział, ze gdy ona sie wreszcie odwroci, bedzie piekna i ze on bedzie ja kochał.
STIG DAGERMAN, przekład: Justyna Czechowska Musimy byc dla siebie dobrzy, upomina sie w duchu Wilma. Mamy juz tylko siebie.