Kontynuacja międzynarodowego bestsellera Tatuażysta z Auschwitz. Historia młodziutkiej dziewczyny, którą Lale Sokołow, tatuażysta z Auschwitz, uważał za najdzielniejszą osobę, jaką kiedykolwiek poznał.
Uroda ją uratowała - i skazała na piekło. Cilka ma zaledwie szesnaście lat, kiedy trafia do Auschwitz. Tam momentalnie się uczy, że uroda daje siłę, a ta oznacza przetrwanie. Kiedy po trzech latach Armia Czerwona wyzwala obóz, dziewczyna nie odzyskuje wolności: zostaje oskarżona poprzez komunistyczne władze o kolaborację i skazana na piętnaście lat łagru w Workucie.
Tak zaczyna się długa i bolesna podróż Cilki. Na Syberii staje przed wyzwaniami równocześnie nowymi, jak i boleśnie znanymi, w tym niechcianą uwagą strażników. Młoda kobieta, która w trakcie Zagłady straciła całą rodzinę, musi się zmierzyć nie tylko z niełatwymi warunkami życia na nieludzkiej ziemi i pracą ponad siły, lecz i ciążącym nad nią poczuciem winy.
W sowieckim łagrze spotyka ludzi korzystnych i okrutnych, mądrych i zaślepionych, codziennie zmaga się ze śmiercią i terrorem. Lecz odkrywa w sobie siłę, o którą się nigdy nie podejrzewała i widzi, że pomimo wszelkiego, co jej się przydarzyło, w jej sercu jest miejsce na miłość - miłość, która da jej siłę, by myśleć o przyszłości.
To opowieść o cierpieniu, lecz także o niezwykłej odwadze i harcie ducha w obliczu niesprawiedliwości i okrucieństwa. Opowieść o sile, niezłomności, człowieczeństwie i - na ogół - nadziei, nawet w najgłębszych ciemnościach.
Heather Morris pochodzi z Nowej Zelandii, a obecnie mieszka w Australii. Pracując w szpitalu państwowym w Melbourne, poprzez kilka lat czytała i pisała scenariusze, W 2003 roku spotkała starszego mężczyzny, który "miał historię wartą opowiedzenia".
W miarę, jak rozwijała się ich przyjaźń, Lale Sokołow otwierał przed nią najgłębsze zakamarki duszy, powierzając jej tajemnice życia w czasach Zagłady. Powieść Tatuażysta z Auschwitz stała się bestsellerem wszędzie, gdzie się ukazała.