Co nadaje życiu smak$52 Co sprawia, iż bywa ono wyjątkowo emocjonujące$53 Jakie namiętności targają człowiekiem i decydują o jego wyborach, działaniu i myśleniu$54 Jakim namiętnościom nie potrafimy się oprzeć$55 W tej książce można znaleźć atrakcyjne odpowiedzi wybitnych psychologów na te, a także na sporo innych pytań.
cykl spotkań "Bliżej psychologii" i książki będące ich owocem to realizacja idei, żeby przybliżać dokonania naukowe laikom i przedstawiać możliwości poręcznego wykorzystania wyników badań i eksperymentów naukowych.
Psychologia bowiem nie jest magią, współczesną alchemią czy wróżeniem z kart, nie jest również hermetycznie zamkniętą dziedziną, którą można wyizolować z codziennego życia. Być bliżej psychologii to żyć pełniej, mądrzej, lepiej.
Chyba warto$56,,Wszystko gromadzi się w przekonaniu, iż nie można pogodzić z sobą emocji i poznania (serca i rozumu). Jako oczywiste i niewymagające dyskusji przyjmowano, iż to, co należy do sfery rozumu, tym samym nie należy do sfery emocji, to zaś, co należy do sfery emocji, nie należy do sfery rozumu.
Prymat - co zrozumiałe w świetle przyjętych założeń - przyznawano emocjom, intuicji, wszelkim ludzkim namiętnościom. Rozum spostrzegano jako niezbyt zdolny do radzenia sobie z problemami ludzkiego losu, w emocjach zaś upatrywano jedynej albo najważniejszej siły sprawczej ludzkiego działania.
wyjątkowo dotyczyło to namiętności". Wiesław Łukaszewski Powyższy opis pochodzi od wydawcy.