Czym jest macierzyństwo$942 To absolutna rewolucja w dotychczasowym życiu. To coś, na co żadna lektura czy kursy nie są w stanie w pełni przygotować. To konfrontacja z nową, w pełni najróżniejszą od minionej rzeczywistością i perspektywą spojrzenia na świat.
To w dodatku konfrontacja z własnym, zmodyfikowanym po ciąży ciałem... Większość młodych matek, wstydzi się tego, iż po sześciu godzinach słuchania nieustającego płaczu dziecka przy ząbkowaniu myślą jedynie o tym,wziąć to drobne, kwilące zawiniątko i cisnąć je przez okno Takie myślenie jest przecież czymś zgoła nienaturalnym!
jednakowo, jak depresja poporodowa, tak przecież powszechna... Ile tematów tabu związanych z macierzyństwem funkcjonuje w dodatku w ludzkiej świadomości$943 O tym i o wielu innych frapujących i wyjątkowo aktualnych kwestiach opowiada debiutancka powieść Natalii Fiedorczuk.
Za tę właśnie książkę 10 stycznia 2017 roku autorka odebrała Paszport "Polityki. Natalia Fiedorczuk niewątpliwie zasługiwała na tę nagrodę. To bowiem pierwsza tak szczera i prawdziwa, a przy tym napisana z niebywałym, literackim kunsztem książka o doświadczeniu współczesnej kobiety.
Napisana niesamowicie potężnym, dokładnym językiem, bezkompromisowo rozlicza się z zastaną rzeczywistością. Bohaterką powieści jest przedstawicielka pokolenia umów śmieciowych i supermarketów. To mieszkanka przedmieść Warszawy ze skłonnością do depresji.
Jest młodą żoną spodziewającą się dziecka. Przejrzeć się w niej mogą setki tysięcy podobnych jej pań. Nie ma stałej pracy. Nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego. Mimo wszystko decyduje się urodzić dziecko.
Po porodzie odkrywa jednak, iż na to, co się dzieje, nikt jej nie przygotował... Trudno jej bowiem sprostać oczekiwaniom i kulturowym nakazom związanym z macierzyństwem. Natalia Fiedorczuk łamie tabu, które funkcjonowało w naszej świadomości od za każdym razem.
Mówi wprost o dramatycznych problemach macierzyństwa i mówi to głosem doniosłym literacko, nad wyraz dojrzałym i sugestywnym. Jak pokochać centra handlowe stanowi jeszcze dogłębną analizę współczesnej, polskiej rzeczywistości widzianej z perspektywy ludzi wchodzących w dorosłe życie.
Ludzi, dla których codziennością są zakupy w marketach, życie w niepewności jutra i tania kawa w plastikowym kubeczku. Znajdziemy tu realistyczny i aktualny opis polskich przedmieść. Potężny, niczym uderzenie obuchem w głowę.
Uderzenie, które ma na celu zniszczyć fasadę kolorowych wystaw sklepów w centrach handlowych i pokazać, co się za tym wszystkim kryje. Natalia Fiedorczuk pisze o sprawach rutynowych, powszechnych, niekiedy błahych i zwyczajnych, których synergiczna moc ujawnia cały dramatyzm ludzkiego życia.
I podwyższa opisywanie rzeczywistości na od dawna niewidziane w polskiej literaturze wyżyny. Spora Litera 2016, ISBN: 9788380321281, oprawa twarda, 286 s.