To nie jest poradnik. Rozmówcy i rozmówczynie Sucheckiej dzielą się swymi doświadczeniami z czytelniczkami i czytelnikami, by pokazać m.in. Jak radzić sobie z kryzysami i stresem, gdzie szukać pomocy i jak udzielać jej innym.
Bo pierwszej pomocy psychologicznej powinno się uczyć tak, jak pierwszej pomocy przedmedycznej. Bohaterowie książki Sucheckiej opowiadają, dlaczego nie mówić innym, iż 'wszystko będzie prawidłowo" czy przekonywać, iż 'inni mają jeszcze gorzej".
Tłumaczą, co prawidłowego mogą dać nam nuda i cyberhigiena, jak produkować dobrą atmosferę w szkole i pozytywną samoocenę. Opowiadają, czym zajmuje się pedagog, psycholog i psychiatra. Zwykle to książka, która wzmacnia i daje nadzieje.
Która pokazuje, że wiedza z zakresu zdrowia psychicznego jest podstawą dbania o siebie. Na dodatek wtedy, gdy nic złego nas nie spotyka i jesteśmy zdrowi. Rozmówczynie i rozmówcy Justyny Sucheckiej przeważnie mówią o prawie do korzystnego życia dla wszystkich.
Oni już wiedzą, że dla każdego człowieka oznacza to coś innego. I że każdy z nas może być ich sojusznikiem albo sojuszniczką. Trzeba tylko uzbroić się w wiedzę i... Empatię. I temu służy ta książka.